| Majer_Emese_1962 a întrebat:

Buna ziua! Am fost admis la 2 facultati. Intrebarea mea este urmatoare: diploma de bacaleaurat se prezinta in original, dupa care ramane la mine sau ramane in dosar la facultate pana imi termin studiile? Multumesc

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Diploma ramane la facultatea la care ai intrat la buget sau la care planuiesti sa consumi semestre bugetate, si ramane acolo pana la terminarea ciclului de studi i[cu dreptul de-a o ridica pentru a te angaja dupa care o vei aduce inapoi].
Legat de cele 2 facultati, birocratia zice ca poti urma un singur ciclu de studii bugetat si maximum doua cicluri in paralel, automat al doilea numai la taxa. Acum sa zicem ca la ai intrat la ambele la taxa, tu tot trebuie sa dai diploma la una la care planuiesti [eventual, daca strangi suficiente puncte sa urci in ierarhie si sa] consumi semestre bugetate, in timp ce la cealalta [pe care o faci in paralel] o poti face numai la taxa fara sansa de-a urca in ierarhie si ocupa loc bugetat.