| Stefan_2114 a întrebat:

Am o problema pe care as vrea sa o discut cu voi, sa ma ajuti sa trec peste aceasta.Sunt baiat, am 14 ani, provin dintr-o familie credincioasa, am note bune la scoala(sau cel putin asa spun profesorii) si cu mare credinta in Dumnezeu. Ei bine.in ciuda acestor lucruri ma intristeaza un lucru:faptul ca ma masturbez, si nu ma pot abtine.De vreo luna nu ma mai masturbez ziua(adica ma pot abtine) dar noaptea ejaculez fara sa vreau.Il iubesc enorm pe Dumnezeu, in fiecare seara ma rog la el, dar imi este frica deoarece nu vreau sa-l supar. Ce pot face sa nu mai am aceasta problema si sa il inveselesc cu faptele mele bune si sa ma ierte? Va rog sa fiti foarte seriosi.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu practici un sport, te ajută să uiți de acest aspect al vieții!
Succes.
Pa, pa.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Dragul meu, la 14 ani este ceva normal sa te masturbezi...asa incepe viata sexuala,ca o pregatire pentru ceea ce va urma. Nu te speria. Dumnezeu nu se va supara pe tine,decat doar daca faci un exces de zel. Trebuie sa-ti pastrezi igiena acolo,sa te speli de fiecare data, ca sa nu te infectezi de la frecarea repetata. Incearca sa-ti ocupi timpul cu un hobby, sa te intalnesti cu prietenii sau colegii tai. Fii activ ziua ca sa cazi obosit seara in pat.