| anais13 a întrebat:

Am simulare la romana luni (clasa a 11a). Îmi poate explica cineva cum se face mai exact argumentarea de la partea întâi, punctul B? Cum sa ma leg exact de informații pe care le primesc in textul de pe simulare? Dau exemplu concret cu nume și etc din textul acela sau cum? Sau trag o idee principala din acel text și o scriu in argumentarea mea?
Stiu ca trebuie sa-mi formulez eu opinia mea pe experienta personală și cam atât. La opinia mea trebuie sa mai dau exemplu din viața mea concret? Că eu am făcut/am patit nu stiu cum?

1 răspuns:
| Anonimaaaaa5781 a răspuns:

Paai, eu sunt în clasa a Vll-a și nu știu exact ce fel de argumentare faceți voi, dacă s-a adăugat ceva sau nu. Ideea este ca am vorbit și eu cu profesorul meu de romana și mi-a spus sa încep asa: în opinia mea opera (.) de (.) este (.) si dai definiția, nu știu, sa spun genului epic sau liric sau ce va fi. Apoi vine partea cu "in primul rand", și spui o trăsătură a genului respectiv, și la "în al doilea rand", la fel. Dacă este cazul, la părea cu "în plus" la fel, mai scrii o trăsătură ceva. Apoi la sfârșit vine partea cu "în concluzie, trăsăturile prezentate mai sus justifica încadrarea textului în specia (genului epic, liric, etc) Sper ca am zis bine ce am zis și ca te ajuta cu ceva! Mult succes!