| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Ce cursuri trebuie urmate pentru a deveni cercetător în vaccinuri sau farmacie? Dacă nu merge cu postliceala de asistent farmacist pot să lucrez în instituții care au legătură cu așa ceva, eu fiind asistent farmacist?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Asistent farmacist inseamna simplu vinzator de memdicamernte nu producator laughing

Farmacistii in ziua de azi asta fac, vind medicamente, ce altii le obtin.
Ce trebuie sa faci sa devii cercetator? Facultate de chimie, de regula astia se ocupa cu obtinerea de medicamente.Bine mai participa si biologi si medici, dar meritul, cel care combina si face acel medicament este un chimist, restul is unelte ajutatoare laughing

Farmacia ca loc unde se vind medicamente n-are legatura cu obtinerea sau locul, sau cu producerea acelor medicamente.

Cindva la inceputurile farmaciei da, se ocupau de obtinere, acei vraci care ei, cautau, obtineau si foloseau acele medicamente.

Dupa, lucrurile au luat 3 directii :
1-Chimistii si cercetarea, care se ocupa cu obtinerea unui medicament.
2-Fabricile cu fabricarea lui.
3- Farmacistii cu vinzarea.
Toate astea is separate, nu are fabrica magazinele ei, nu are un cercetator fabrica lui, dar se paseaza de la unu la altul, toti astia 3 impartind malaiul intre ei laughing

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat