| ___Enzo a întrebat:

Bună ziua! Cum vi se pare istoria? Eu nu o înțeleg deloc! Nici nu știu cum să iau 6, 50 la examen! Am fost ajutată de cineva și tot nu o înțeleg!

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu este nimic de înțeles, istoria nu e o materie cum sunt științele exacte să ai calcule de făcut si exerciții de rezolvat. Sunt pur si simplu evenimente din trecut pe care trebuie sa le iei și să le înveți ca atare, pentru că așa s-a întâmplat în trecut, trebuie să îți și placă astfel de lucruri, să fi pasionat într-un fel, să ai curiozitate despre trecut, altfel nu ai cum să reții așa ușor acele evenimente, dacă nu îți pasă de trecut și nu te interesează.
In liceu profesorul de istorie avea o metoda să ne capteze mai mult, ne punea câte un film din când în când, despre cate un eveniment istoric, și așa băgam la cap mai bine evenimentele, poți face si tu așa, dacă nu îți place să citești poți sa te uiți ai la ceva filme. De exemplu ai de învățat despre războaiele mondiale, sau razboiul x, y, etc, există filme, documentare despre asta, și despre anumite personaje istorice de asemenea.

2 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Daca nici ceva atat de simplu nu intelegi, sa inteleg ca la matematica n-ai nici-o sansa sa treci clasa.

| Torrpi a răspuns:

Istoria nu e grea. Nu e o chestie pe care sa nu o intelegi. E greu doar de memorat anii.