| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii oameni sunt atât de reticenți și supărați când vine vorba achitării biletului de autobuz? Vorbim de o sumă mică, 1-2 lei dar totuși mulți nu accepta să plătească aceasta sumă și fac un adevărat scandal.

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Poate astia prinsi fac scandal, ca normal e daca nu cumperi bilet, nu te urci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca romanii depun toate eforturile sa faca orice pot sa nu respecte legile.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca cei prinsi de contolor cum ar fi rromi, persoanele neandreptatite sau etc.
Dar eu nu am auzit pe nimeni sa faca din asta un caz.Si da, a fi biletul 1 leu, 2 dar sa ii dai zilnic si dublu dus intors in conditiile in care te mai inghesui cu inca cateva zeci,transpiratii la comun,te ridica baba de pe scaun, te duce ca pe un sac de cartofi, nu au rampa pentru carucioare, te fura din buzunare, iei purici de la tigani si te droghezi cu prenadexul celuilalt calator nu prea merita.
Am vazut persoane ce au fost amendate dor pentru ca si-au lasat plasa si apoi au mers sa composteze biletul, si rromii pe care ii evita controlorul doar pentru ca se tem de ei.Si atuncia unde e drepatea.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Pentru că pentru unii, suma aia de 1 leu, 2, reprezintă un sfert din suma pe care ei o au la dispoziție pentru a se întreține într-o zi. Pe scurt, oamenii sunt săraci și nu le e la îndemână să dea 2 lei pe un bilet, că eu nu am auzit de niciun oraș în care un bilet sa fie 1 leu. Cei care circulă cu transportul în comun sunt fix oamenii ăia care nu au venituri prea mari, adică studenții și bătrânii în general.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu respectă munca celor din jur ca de se respecta sar purta corect. Nu-i normal ca un om sa muncească si alți sa aibă optiunea de a se pliba degeaba. Dar na fiecare cum gândeste. Mie mise pare normal sa iau bilet ca nimeni nu-i obligat sa stea ora întregi la volan sau la ce mai conduce.