| Flcf a întrebat:

Bună ziua, mă aflu într-o situație foarte nașpa și nu știu cum să fac, orice sfat mi-ar fi de ajutor. Am fost împreună cu o fată 8 ani(împreună 7 și 1 an de când suntem căsătoriți legal). Acum suntem impreuna doar in acte, fizic despartiti ea e la bunica ei cu copilul, avem și un bebeluș de 8 luni împreună. Nu contează de ce am ajuns sa ne despărțim, pe mine doar copilul ma interesează. Eu ieri am plecat în Anglia, ea fiind la bunici cu copilul, am fost rugat o de miercuri, joi sa ma lase sa vina acolo cu cineva cu mașina și mergem la un suc în zona sau sa mâncăm ceva 1 ora 2, sa stau cu copilul ca o sa plec la munca in Anglia, și nu a vrut..ba chiar am zis ca ii cumpăr și la copil pampers și lapte praf ca din câte zicea ea nu prea mai avea. Și chiar înainte sa plec îmi da mesaje pe whatsapp ca nu îl mai vrea pe copil, ca o încurcă, ca eu cu el i am distrus ei viitorul, ca nu știu ce. și sincer își cam bate joc de copilul ala, de când a plecat cu el la bunica ei gândiți va ca un copil de 8 luni, sta cu o femeie de 60 de ani, care mai are și probleme cu piciorul iar ea umbla ai hui, numai zic pe unde. copilul ala mai trebuie plimbat, scos din casa, de jucat cu el, de vorbit, alintat, mai ales ca e încă foarte mic 8 luni nu e mult. ideea e ca eu vreau sa divorțez dar nu știu, se poate sa divortam legal și ea sa mi l lase mie de comun acord și sa îmi plătească și pensie alimentara bineînțeles? Pentru ca ea zice ca îl abandonează, ca pleacă, ca îl lasă la bunicsa și se duce în Germania. Acolo la bunica ei condiții nu are deloc gândiți va ca nici apa trasă nu au, au fântână în curte și nici baie nu au, au un wc în fundul curții. și eu l as lua eu, sa îl cresc eu, sa stau eu cu el dar legal tot, și de ea sa divorțez.
Orice răspuns m-ar ajuta. O zi buna

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Cat timp sunteti casatoriti nu prea ai ce face ca legea nu se baga intre voi!
Daca divortezi atunci se schimba situatia... daca ea va renunta la custodia copilului e bine daca nu tu va trebui sa dovedesti ca copilul nu va putea creste sanatos langa ea ca sa obtii custodia copilului altfel legea ii da mamei! cat despre pensia alimentara va fi obligata sa plateasca cel/cea care nu va avea copilul dar numai daca va avea un venit (loc de munca etc).