| matchpoint a întrebat:

mama mea este diabetica insulino-dependenta. Are si glaucom la ambii ochi. Nu are nici un venit si a lucrat doar 6 ani cu carte de munca. Ne descurcam foarte greu, doar din salarul meu si as vrea sa stiu daca poate beneficia de ceva ajutor si ea. Poate ma indrumati voi incotro sa mergem sa-si poata rezolva aceasta problema. Poate cunoasteti si voi cazuri asemanatoare. Multumesc pentru raspunsurile voastre. Pa

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pensia diabeticilor este discutata si inca nedefinita, prin 2007 se vorbea de 700 roni.
Ideal este sa mergeti la medicul ei de familie, care stie exact ce drepturi are.
Plenul Senatului a aprobat luni modificarea Legii 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, prin care se ofera o alocatie lunara de 50 de lei persoanelor cu handicap, ingrijite in centrele specializate, care nu realizeaza niciun fel de venit.
UE acorda ajutoare in alimente, interesati-va la primaria dv, exista fundatii ale diabeticilor, uitati-va pe net ca sunt multe organizatii care intind mana spre ajutor.
Cand cautati pe net trebuie sa aveti in vedere, organizatiile care se ocupa de handicapurile ei (nevazatori, diabetici, fara venituri ) luati in calcul toate neajunsurile pe care le are mergeti peste tot ca sunt posibilitati, pensie de ajutor de handicapat aveti? este 12 milioane, dansa are nevoie de ajutorul dv, si ajutorul acesta statul roman il plateste, pentru asta mergeti la nevazatori in functie de dioptriile pe care le poarta sau la diabetici. Mai scrieti-mi daca nu au fost suficiente informatiile.

2 răspunsuri:
| matchpoint explică:

Revin cu o precizare. La recomandarea medicului de familie, am depus la Directia de Asistenta Sociala dosarul mamei pentru incadrare in grad de handicap. A fost incadrata in gradul 4 si daca dorim putem sa depunem contestatii. Ma intreb are oare rost?
Medicul de familie spune ca nu poate beneficia de pensie de boala pentru ca nu are cel putin 10 ani lucrati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebati=o pe doctora ce grad de handicap trebuie sa aiba mama, ca dv sa primiti drepturi de pe urma ajutorului pe care il acordati, ingrijind-o!
Legii nr. 448/2006 privind protecţia persoanelor cu handicap, republicată.
Categorii de beneficiari:
* Adulţii care posedă certificat de încadrare în grad de handicap eliberat de comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap sau, după caz, decizie eliberată de comisia superioară de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, în termen de valabilitate;