| Shlamufa a întrebat:

Bună ziua. pentru a se putea juca copilul diferite jocuri, aplicaţiile (toate) cer ca Virtualization-ul să fie enabled, la mine apărând disabled. M-am uitat pe Youtube la toate tutorialele despre activarea acestui Virtualization (de două săptămâni doar asta fac) şi în Bios când intru pentru a da enabled nu găsesc această opţiune niciunde deşi la MS info apare ca Virtualization based security no enabled, deci pare că există dar eu nicicum nu găsesc în Bios nici opţiune de Virtualization, VT-x, VT-t sau VT-c. Am un windows 10 upgradat de mine de la windows 7, PC, HP compaq 6000, procesor Intel Core TM 2 duo, cu grafic Intel Q45-Q43 express chipset, 2 Gb de RAM. Menţionez că nu mă pricep la calculatoare decât ca amator. Întrebarea este:

Ce sau cum pot face să dau enabled la Virtualization, opţiune pe care nu o găsesc în bios, nici UEFI nu apare, altceva decât se poate afla de pe net?

3 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

De ce nu scoti copilul afara la TOATE jocurile? Cu alti copii.

| Shlamufa explică (pentru Dragobeta):

Doamnă dragă sau ce sunteți, răspunsul dvs. nu face obiectul întrebării și ca să vă aflați în treabă, fiindcă nu stați prea mult afară ca să fiți ocupată, v-ați gândit să dați din gură. Stau la curte, unde copilul meu, dacă tot vă interesează așa de mult soarta lui stă numai afară aproape toată ziua. Apoi, când vrea să se joace o oră pe calculator, nu poate din cauza întrebării puse. Sau nu are voie nici măcar o oră? Dacă vă pricepeți la parenting de ce nu răspundeți la întrebările legate de parenting și vă băgați la cele de IT? Nu mai fiți băgătoare de seamă că n-am timp.

| Shlamufa explică:

Vă rog să răspundeți la întrebarea pusă, dacă știți, nu aiurea, la lucruri care nu vă privesc că eu nu m-am luat de nimeni.