| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua stimati colegi de pe TPU! Imi cer scuze in fata dumneavoastra a tuturor, dar am o mare rugaminte la cei din voi care ma puteti ajuta. In caz ca nu este voie sa scriu ceea ce urmeaza sa scriu, rog administratorii site-ului sa imi stearga postarea si promit ca nu se va mai intampla deoarece nu stiu sigur daca este permis sau nu si ii rog sa nu imi blocheze contul. Precizez ca scriu acest mesaj pentru voi toti care aveti un pic de intelegere si compasiune si pentru cei care stiu ce inseamna sa iti iubesti foarte mult Mama. Am mai facut o asemenea postare in luna Februarie a acestui an dar din pacate nu am primit niciun ajutor de la nimeni si tocmai din acest motiv ma repet si voi scrie situatia in momentul de fata. Ma numesc Daniel am 40 de ani si sunt in disperare deoarece nu imi pot ajuta Mama. Ea se numeste Rodica are 73 de ani este pensionara,fosta profesoara de franceza, sefa de cenaclu si critic literar. Are pensie de circa 4080 de lei, dar din pacate cu ceva vreme inainte sa scriu primul mesaj din luna Februarie pe TPU, ea a facut o prostie fara sa ma intrebe, a imprumutat bani de la o banca si de la doua firme de imprumuturi rapide pentru care inca trebuie sa plateasca in continuare cu toate ca nu a luat vreo suma enorma de bani. Iar acum peste jumatate din pensie i se duce pe acele rate in continuare iar cu restul de bani isi plateste chiria, isi cumpara medicamente si mancare. Fratele ei care castiga foarte bine nu vrea sa o ajute si ii inchide telefonul ca asa e el foarte arogant, varul ei care e mare doctor in Timisoara nu ii raspunde nici la telefon nici la mesaje si o ignora si chiar nu are cui sa ceara ajutorul in aceste clipe grele pentru ea. Pe mine ma doare cel mai tare fiindca peste cateva zile va fi scoasa afara din locuinta deoarece proprietarul de acolo a primit avans de la o studenta din alt oras ca sa se mute ea acolo iar Mama mea nu are unde sa se duca si nici bani nu are deoarece ea primeste banii de pensie dupa data de 10 a fiecarei luni iar acum e data de 24, va dati seama in ce situatie se afla si are si probleme de sanatate cu inima, tensiunea si o problema din nastere cu piciorul si soldul. Va rog din tot sufletul meu cei care aveti suflet ajutati-o pentru ca va va ajuta si pe voi Dumnezeu la nevoie si fiecaruia din voi care o puteti ajuta acum va va returna banii inapoi cand va putea daca asta doriti bineinteles. Ganditi-va ca si cum ati ajuta-o pe propria voastra Mama daca ar fi intr-o situatie asemenatoare sau in aceeasi situatie. Daca aveti mai multe intrebari imi puteti scrie in privat sau ma puteti adauga la prieteni si sa vorbim acolo.
Conturile ei sunt: Cont RON: Rodica-Ioana Opreanu
RO40BTRLRONCRT00U1549102
si contul ei EURO: Rodica-Ioana Opreanu
RO25BTRLEURCRT00U1549102

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noi asteaptam decizia de pensionare dupa ani petrecuti pe TPU, dupa asta o sa ne gandim si la tine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai și tu de ce nu o iei la tine acasă?

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Buna ziua. Nu am unde am scris si in mesajul din Februarie de ce. Eu si cu sotia mea cand suntem acasa ca si acum locuim intr-o garsoniera foarte mica in chirie pe care nici garsoniera cred ca nu ai putea numi-o fiindca are circa 15 metri patrati. Iar bani nu avem ca sa o putem ajuta sa se mute in alta parte unde va dati seama ca ar avea nevoie de bani de platit chiria si de garantie. Iar la casa mea din judetul Caras-Severin nu o pot duce sa locuiasca acolo deoarece ar trebui zilnic sa mearga kilometri intregi pana sa dea de un magazin si ar muri de foame si fara medicamente va dati seama. Am incercat sa si vand acea casa dar din pacate nu o cumpara nimeni cel putin nu pana in momentul de fata. Nici macar nu am avut clienti interesati de ea. Iar acolo nu am pe cine sa trimit sa o ajute.

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Mie tare îmi sună a scam ce faci tu aici...

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Nu e niciun scam. Este purul adevar. Sa nu dea Dumnezeu sa treceti si dumneavoastra prin ce trecem noi acum, ca ar fi grav de tot credeti-ma. Eu nu doresc nimanui asta sa i se intample

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Eu mi as lua mama la mine acasă. Și să mai am și o casă goala...o țin acolo pana își plătește din datorii, că sa ne fie cu iertare, are pensie mai mare decât 70% din pensionarii români...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

In alte intrebari scrie ca are ba casa cu etaj in Timisoara ba casa cu gradina in Caras-Severin si acum vine sa ceara bani de la copii pe TPU

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Uite, o poți duce in vila din Timișoara

în 10 Iulie | StefanescuDaniel a întrebat:
Buna seara stimati colegi de pe TPU! Eu si cu sotia mea avem in Timisoara o casa cu etaj

| StefanescuDaniel explică (pentru suntserios):

Vila din Timisoara nu mai este. A fost vanduta din pacate deoarece nu ne-a placut niciodata locatia unde era si nici bani sa o terminam in totalitate nu am avut vreodata. Iar cu acei bani am platit datorii din urma si pentru noi si pentru mama mea

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Deci mama ta a făcut împrumuturi cu venitul de pensionar și tu nu ai reușit să plătești datoriile făcute de un pensionar cu banii de pe o vila din Timișoara....vezi că te cam cufunzi in minciuni.

| TimberWolf a răspuns (pentru suntserios):

Mie imi stergi orice raspuns nu-ti place tie, cand ai de gand sa stergi mizeria asta de scam?

| TimberWolf a răspuns:

Hai lasa-ne cu vrajeala ca stim ce vrei nene, LOVELE, LOVELE!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Si pentru ce a imprumutat acei bani? Ce a facut cu ei?
Nici fratele, nici varul, nici noi cei de aici nu am beneficiat de pe urma imprumutului. Nu avem de ce sa platim greseala (cum zici tu) facuta de mama ta.

| Miranjacanela40 a răspuns:

Am o curiozitate ce a făcut mama ta cu atâția bani împrumutați, și dacă locuiești într-o garsonieră e ok bine că nu ești și tu pe drumuri, pui o plapumă pe jos și doarme lângă tine până își plătește datoria. Apoi are bani sa își închirieze singură o cameră. De ce mama ta are cont în euro ce aștepți diaspora să te întrețină.

| StefanescuDaniel explică (pentru Miranjacanela40):

Fiindca a muncit pe vremea cand era sanatoasa 12 ani in Austria si Germania ca ingrijitoare de batrani dupa ce a iesit la pensie ca profesoara pe vremea cand avea 59 de ani. Si acolo primea banii de la firma pentru care a lucrat

| Miranjacanela40 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Dragă Daniel nu vorbi prostii, când se lucrează în altă țară contul bancar in carea ajunge salariul lunar aparține de statul în care se lucrează. Nu este posibil să lucreze în Germania și să folosească un cont bancar ROMÂNESC este exclus te c-am îneci in propia minciună. A primit pensie și a lucrat in altă țară a cerut bani împrumutați de la bancă și de la credit rapid și acum ajunge in stradă este o poveste de dramă în care beneficiarul ești chiar tu.

| StefanescuDaniel explică (pentru Miranjacanela40):

Eu nu vorbesc prostii, va rog frumos sa ma credeti. Firma pentru care mama mea lucra era firma din Romania si trimitea ingrijitoare la munca in Austria. In afara de contractul cu firma care se facea in Romania si de contractul care l-a semnat cu familia pentru care a lucrat 8 ani si cateva luni pana sa moara batranica nu a avut nici-o alta cerinta. Si tocmai din cauza acestei firme nu a putut sa aiba niciun beneficiu din Austria. Iar banii pe care i-a imprumutat de la banca cand s-a putut au fost luati in urma cu multi ani si platiti doar acum de curand. Asa ca noi doar de pierdut am avut nimic de castigat. Iar daca oamenii nu inteleg aceasta situatie in care nu as dori nimanui sa fie, atunci sa sara peste fara sa mai comenteze aiurea in necunostinta de cauza doar ca sa se afle in treaba

| Miranjacanela40 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Căutați un apartament mai mare ia-ți mama sub aripă și îngrijește de ea, este bătrână a muncit toată viața undeva trebuie să fie bani care ia câștigat ori ia plăcut să trăiască viața pe picior mare, ori tu i-ai mâncat bani. Așa că fi responsabil și nu mai aștepta bani de la alți că toți au nevoie dar nu toți au îndrăzneala să ceară pe rețelele de socializare. Să îți fie rușine ești un parazit.

| StefanescuDaniel explică (pentru Miranjacanela40):

Va rog eu frumos daca nu cunoasteti toata situatia nu vorbiti aiurea numai ca sa va aflati in treaba si incetati cu jignirile fiindca eu nu v-am jignit si dupa cum vedeti inca vorbesc respectuos. De cand au murit parintii mamei mele s-a cam totul fiindca a venit fratele mamei mele si a luat cel putin 75% din tot din cauza ca mama mea a fost fraiera si l-a crezut. A venit si a luat lucruri valoroase antichitati, seturi de mobila masiva foarte valoroasa si a spus ca are el unde sa le depoziteze pana le va cere Mama inapoi iar cand a fost nevoie nu a mai recunoscut nimic si a facut pe nestiutorul. Mie nu are de ce sa imi fie rusine fiindca tot timpul am incercat sa imi ajut Mama. Daca nu intelegeti ca doar situatia de fata este asa cum este din cauza ca ea va primii banii abia peste 2 saptamani si a fost prinsa de situatie foarte prost acum atunci mai ganditi logic inca o data. Dupa cum am zis si acum cateva zile nu doresc nimanui sa se afle intr-o asemenea situatie dificila.

| Miranjacanela40 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Băi băiatule vorbești te antichității și lucruri valoroase, case, vile cu piscine și ești aici la întins mâna, mulțumește că ai sănătate du-te la muncă și numai aștepta de la niste copii care de-abia au bani pentru strictul necesar.