| Dog4234 a întrebat:

Bună ziua, TPU!
Am o mică întrebare și vă rog să-mi răspundeți serios.
E adevărat că dacă-ți dorești ceva din tot sufletul se va întâmpla?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu. Și dacă își doresc și altii, fix același lucru, ca și tine, iar acesta e unicat? thinking
Trebuie ambiție, muncă multă și... noroc.

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte multe subiecte de dezbătut,si sunt foarte multe percepții.
Sunt persoane ce spun ca nu se îndeplinește ce îți dorești,se îndeplinește doar acel ceva pentru care te lupți tu sa se îndeplinească.
Alții spun ca da, dacă te rogi suficient la divinitate, iar dorinta ta e un lucru bun și meritat de sufletul tău se va împlini.
Și mai sunt și alții, ce spun ca o data ce tu te gândești, sau vorbești constant despre un lucru (spre exemplu "poate mor de cancer","poate mai trăiesc pana la 150 de ani", etc) universul la un momentdat îl ia ca pe o dorinta și ti-l oferă.

| LPCTSTR a răspuns:

Caz banal de corelatie vs cauzalitate: ca tu iti "doresti" ceva, nu inseamna, pe cale de cauzatie, ca vei primi/se va intampla; doar pentru ca ai primit/se va intampla este doar o corelatie subiectiva. Sunt brese logice pe care realitatea trebuia sa vi le semnaleze demult.

| Lioana a răspuns:

Nu. Nu orice se poate obține doar pentru ca doresti. Unele lucruri sunt chiar imposibile.
Daca iti doresti lucruri posibile atunci da, se va întâmpla, pentru ca te vei lupta sa obtii acele lucruri pana le vei obtine. Important e sa stii sa faci diferența intre posibil si imposibil.