| FamilyRun a întrebat:

Buna Ziua TPU.
Cine imi poate spune va rog niste rete de prajituri care se fac mai rapid si usor dar si fie si deliccioase.( pentru mama )
Cea Mai Buna reteta primeste fundita.:X

Răspuns Câştigător
| qLoveSmileღ a răspuns:

Prajitura cu cocos, cacao si ciocolata

Blatul cu cacao:
6 ouă, 6 linguri de apă, 12 linguri de zahăr, 10 linguri făină, 2 linguri cacao, un praf de copt.

Blatul cu cocos:
4 albuşuri, 4 linguri de zahăr, 100 gr de cocos, o lingură făină.

*Peste blatul de cacao se pune cu lingura bucăţi din blatul de cocos, după care se dă la cuptor.

Crema:
4 ouă, 4 gălbenuşuri, 200 gr zahăr, 2 linguri cacao, se bat pe aburi. Când este rece se amestecă cu 250 gr unt.

Aranjare, ornare:
Crema obţinută se pune peste blatul scos de la cuptor. Deasupra se rade ciocolată.

Prăjitură Franţuzesc deosebit

Foi
300 gr făină, 150 gr zahăr, 150 gr margarină, 1 praf de copt, 2 linguri de cacao, 200 gr smântână.

Umplutura
6 albuşuri, 250 gr zahăr, 150 gr nucă cocos.

Crema
6 gălbenuşuri, o budincă de vanilie, 500 ml lapte se fierb până se îngroaşă. După ce s-a răcit se amestecă cu 250 gr unt şi 250 gr zahăr.

Aranjare
- foaie maro;
- umplutură cocos;
- vişine şi stafide;
- foaie maro;
toate acestea se coc la cuptor 20-25 minute odată.

Deasupra se pune crema de vanilie şi se pudrează capucino sau cacao

Prăjitură cu cremă de ciocolată

Foile:
Un ou, 150 gr zahăr, 50 gr de unt sau margarină, 8 linguri lapte, un praf de copt. Toate se încălzesc pe foc. După un clocot se adaugă 400 gr de făină şi se coc trei foi pe dosul tăvii. (aluatul se ţine la cald)

Crema:
Jumătate litru de lapte, 4 linguri făină, 200 gr zahăr, o ciocolată se fierb pe foc. După ce s-a răcit se amestecă cu 250 gr de unt.

Glazura:
Se topeşte 100 gr de ciocolată, 3 linguri de ulei şi se ornează deasupra cu compoziţia caldă

Uite aici un site cu o gramada de retete de prajituri, torturi si arata si poze : http://prajitura-tort.ro/...Funda? xD

1 răspuns:
| Candice a răspuns:

Ingrediente:

3 oua, 1pahar zahar, 1pahar nuci macinate, 1 pahar faina, 1pahar smantana(200g),1/2pahar ulei, 1 praf de copt, zahar vanilat.

Mod de preparare:

Cuptorul de incalzeste la 170 grade. Se pun toate ingredientele intr-un castron si se bat cu mixerul timp de 5 minute. Se unge o tava si se tapeteaza cu faina. Se pune compozitia si se baga la cuptorul bine incalzit. Se lasa circa o ora. Inainte de a se scoate, se incearca cu o scobitoare, daca nu se lipeste nimic pe scobitoare, prajitura este gata. Mod de servire Se serveste pudrata cu zahar