| GabrielClaudiu55 a întrebat:

Buna Ziua TPU!
Imi puteti spune,intr-o fabrica, care e diferenta dintre norma si target? Am inteles ca nu e acelasi lucru.Si respectiv avantaje si dezavantaje.
V-as fi recunoscator.

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu bag mana in foc ca e asa ca fiecare fabrica defineste chestiile cum vrea dar eu vad problema in felul de mai jos.

Norma e ceea ce fiecare angajat trebuie sa faca intr-un anumit interval de timp (zi, saptamana, luna). Poate fi un numar de produse care nu-s rebuturi sau o anumita sarcina care trebuie repretata cu succes de un anumit numar de ori. Dupa cum vad eu problema, norma ar trebui stabilita in asa fel incat un angajat normal sa o poata atinge fara eforturi deosebite.

Targetul e un anumit numar de produse/repetari alte unei sarcini pe care angajatul sau grupul trebuie sa le faca intr-un interval de timp si de obicei atingerea lui presupune si acordarea unui bonus pentru ca in de obicei e mai pretentios si implica munca mai alerta pentru a creste productia sau mai atenta pentru a evita rebuturile.