| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturori. O data-n viata poate cineva a schimbat un condesator pe o placa de baza de PC-u, Monitor TV, etc. Stim cu totii ca se inlocuieste exact in pozitia specificata pe placa integrata. Ok. Toate bune si frumoase. ha... Nu conteaza modelul si culoarea sau inaltimea a condesatorului. Ci puterea exact asa cum e cea "umflata". atat. Intrebarea este daca iau un Condesator cu "1000uF 16V" eu nu amanteles niciodata ce inseamna "uF" Va rog sa ma ajutati. http://www.niden.ro/296-condensatori-electrolitici

2 răspunsuri:
| abyssaria a răspuns:

Pe un condensator ti se da capacitatea condensatorului si tensiunea la care functioneaza. Acel "uF" reprezinta capacitatea condensatorului( capacitatea se masora in Farad, iar acel "u" este un submultiplu al Faradului. Se citeste ca micro Farad si reprezinta 10^-6 farazi. Atunci cand inlocuiesti un condensator, uita-te sa aiba aceleasi specificatii ca si cel pe care vrei sa-l inlocuiesti ( capacitate(F) si tensiune(V)).

| Saveluc a răspuns (pentru abyssaria):

Super. Chiar asa am si facut. Am pus ceea ce era. 1000uF16V si un 683uF25V