| Alibibibi123 a întrebat:

Bună ziua. Urmează să merg la stomatolog având probleme grave dentare. Problema mea este ca am o frică foarte mare, o fobie chiar. Când ajung pe scaun, mă iau palpitațiile încep să transpir să tremur și nu mă pot controla. Simt cum un atac de panică începe să apară. Îmi este frică foarte tare de efectul anesteziei. Și de extracție, și de uneltele pe care văd ca le pregătește. Mi s-a propus să îmi facă extracțile cu anestezie generală, am 4 extracții de dinți și 2 extracții de măsele de minte. Dar am refuzat din teama de a nu mă mai trezi din anestezia generală. Vă rog ajutați-mă să înțeleg cum aș putea să scap de frica asta care mă termină psihic. Îmi este ciudă ca nu pot să îmi repar dinți din cauza la frica asta pe care nu o pot controla, nu știu ce să mai fac. Am 23 de ani și doi dinți din față lipsă. Povestiți-mi si experiențele voastre cu anestezia generală. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| alexishere a răspuns:

Tot ce trebuie să faci este să-ți ocupi mintea cu alte chestii și sa nu-ți stea deloc gandul acolo. Crede-mă, nu are de ce să-ți fie frica, durerea nu o vei simți deloc in timpul anesteziei, dar nici după. Tot ce vei simți va fi o furnicătură când anestezia este pe cale să-ți treacă, nimic mai mult. Încearcă să simulezi ceva amuzant, cum că cineva ți-a dat din greseala prea tare cu manusa de box și ți-a amortit fata. Să-mi spui cum a fost după de termini. Bafta, nu ai de ce să te temiwinking

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"la stomatolog ...cum aș putea să scap de frica asta"

alege intre a rămâne cu halitoză la greu (pute respirația adică) sau a zâmbi cu dinții la vedere

| Alibibibi123 explică (pentru sierra1):

Este atât de ușor să vorbești din perspectiva ta. Nu este vorba ca alegi între subiectul 1 și subiectul 2. Nu este atât de ușor pe cum ți-ai lăsat punctul de vedere să pară. Pentru o persoană care are frica asta, este foarte greu. Încearcă să îți imaginezi o frică de a ta, cea mai mare frică, cat de greu îți este să încerci să îți înfrunți frica? Am încercat să merg de multe ori la stomatolog, și când ajungeam pe scaun simțeam ca leșin și înceapea o stare de panică necontrolată. Mi-aș dori mult să nu îmi mai fie frică, din păcate nu-i așa ușor.

| sierra1 a răspuns (pentru Alibibibi123):

Eu cred că exagerezi de nu-i adevărat!