| Rebe005 a întrebat:

Bunăă! Îmi spuneți vă rog ce înseamnă mai exact postul de "operator controlor nedistructiv cu raze x." Care se ocupa cu piese de aeronautica. Am văzut un anunț la mine in oraș cu un post de genul și habar n-am ce se face mai exact, Poate face asta și o fată? M-ar interesa locul de muncă dar aș dori întâi să știu cam cu ce se ocupă o persoană care lucrează pe un post de genul, pentru că în descrierea anunțului nu sunt multe detalii. Mulțumesc! happy

4 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Hahaha, habar nu ai ca este dar vrei sa te angajezi. Pentru asta trebuie specializare. Ei sunt obligati sa dea anuntul. Nu se asteapta ca unul cu 8 clase, sa se angajeze sa lucreze cu raze X.
Da, depanare, inseamna ca tu repari. Poti?

| RedMarr a răspuns:

Nu sunt din/lucrez in domeniu, dar...din ceea ce spune, Postul respectiv se ocupa cu verificarea pieselor din componenta Avionului supuse Uzurii-microFisuri datorate incovoierii/intinderii repetate, si care, dupa X nr. de functionare sunt Verificate (asta daca nu vrei sa cazi cu Avion cu tot). Piesele pot fi multe, de la Surub si pana la Pale motor reactie.
Posibil sa verifice si marfa/cargo/bagaje.
Poti suna(daca are nr de telefon) sa intrebi. Daca cere doar CV depinde de ei daca te vor contacta/te potrivesti cu ce vor.
Ceva imi spune ca vor cere studii in genul Facultate Mecanica-Inginerie Aerospatiala/Inginer.
Dar, da, bineinteles ca poate si o Fata sa faca asta.
Sper ca te ajuta.

| Rebe005 explică (pentru RedMarr):

Înțeleg, mai am doar o nedumerire. Acolo la secțiunea de abilități pe care ei o cer, specifică " asigură depanare" adică dacă ceva este stricat să pot repara eu? mă pun pe mine să studez, să refac piesa să funcționeze?laughing) Că nu înțeleglaughing)

| Rebe005 explică (pentru Rebe005):

Sudez*