| DragosConstantin a întrebat:

Bunatatea poate fi considerata o slabiciune? argumentati de ce da si de ce nu.

4 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Da, poate fi, deoarece daca esti prea bun cu unii te vor lua de fraier.
Trateaza-i cu ceva indiferenta si nu vei mai fi acela care iarta tot si se comporta frumos cu toti.

| lolium a răspuns:

Da poate fi considerata, pentru ca daca esti prea bun cu ceilalti devii mai vulnerabil, mai usor de influentat, de manipulat si pacalit.Sau cu alte cuvinte, suferi mai mult.

| GeosBIOS a răspuns:

Depinde de om. Un "smecheras" o va interpreta ca slabiciune, un om de valoare dimpotriva.

| AlbaAura a răspuns:

Nu.Bunatatea este un semn al superioritatii si o coordonata a distinctiei sufletesti.E abstracta, continua si fara criterii.E sincera pentru ca nu se poate falsifica, e unanima pentru ca face parte din omul bun.