Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

C e sa fac sa ma eliberez de aceasta frica interioara, de a nu vorbi sa nu fiu criticata, luata peste picior, neinteleasa? Cum sa ma simt libera in actiuni sa-mi pese parerile din jur?

Deja parca nu mai am puteri sa lupt cu aceasta timiditate sau depresie nish nu stiu ce-i...

Va rog ajutati-ma!

Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Pe mine m-a ajutat mult sa cunosc persoane in preajma carora sa ma simt confortabil. Sa nu imi fie frica de faptul ca voi fi criticat.
Ajuta mult sa cunosti persoana, sa stii cate ceva despre ea.
Eu mereu sunt usor stingher cand cunosc o persoana noua. Insa daca simt ca e o persoana bine intentionata ma simt relaxat in preajma ei dupa cateva intalniri.
In schimb exista si alte persoane alaturi de care nu ma pot simti decat,, in plus'' dat fiind ca simt ca nu imi impartaseste simtamintele si felul de a gandi.
Cu fiecare persoane pe care o cunosti si care te apreciaza pentru cine esti, pentru ce simti si cum gandesti, cu atat vei avea mai multa incredere in tine.
Iar cu timpul, daca vrei sa schimbi ceva la tine, o vei face pentru tine si nu pentru altii, iar cei care vor deveni prietenii tai iti vor fi alaturi si te vor incuraja.
In loc sa te gandesti cum vor ceilalti sa fii tu, gandeste-te cum ai vrea tu sa fie cineva pentru a-ti placea compania lui.
Apoi cauta acei oameni. Arata-le ca ii apreciezi.
Cea mai importanta lectie pentru mine a fost ca e importanta nu parerea tuturor despre mine, ci parerea celor care conteaza cu adevarat, cei care ma inteleg, cei care simt aceleasi lucruri.
Un vers spunea foarte bine :,, Și-ai vrea ca cineva să simtă tot ce simți acum ''.
Ce te va ajuta cel mai mult este sa gasesti pe cineva care sa asculte tot ce simti si sa vezi ca nu te critica pentru asta.
Fii sincera cu toti, arata cine esti tu.
Insa fii deschisa, adica spune tot ce simti doar celor care crezi ca ar intelege si le-ar pasa.

11 răspunsuri:
| CrisDdf a răspuns:

Uita-te in oglinda si spune-ti "Intre a fi sau a nu fi, eu sunt! " O sa iti dai seama usor ca parerea celorlalti e o nulitate pentru tine. Spui ce vrei, faci ce vrei, arati cum vrei.

| Dariusuu a răspuns:

Cred că ești o fire mai emotivă și te înțeleg perfect. Lasă tu lumea să vorbească ce vrea, contează părerea ta și numai a ta.Din greșeli învățăm așa că fi pregătită s-o dai în bară de fiecare dată.
Până la urma e viața ta, deciziile tale.

O zi frumoasă îți doresc.

| SunnyDay88 a răspuns:

Pur si simplu zi ce vrei sa zici, vezi ce e cel mai rau lucru care se poate intampla si... chiar e atat de rau?

nu toti ne-am nascut invatat deci sa nu-ti fie teama sa intrebi vreodata ceva daca nu stii.

| christishor a răspuns:

Pai ar trebuie sa nu iti pese de ce vor zice ceilali, sa nu pui la suflet parerile lor si atunci o sa te poti exprima fara griji

| LadyCrazy999 a răspuns:

Ai inceredere in tine. fiecare e unic in felul sau si cel mai important e sa crezi ca tu esti cea mai buna si cea mai frumoasa, si vei vedea ca totul va fi bine, si poate vei avea si un iubit care te va ajuta sa uiti de toatehappy

| Adusca a răspuns:

Și eu mă confrunt cu această teamă, dar încerc să glumesc și c-am trece

| ruWssOiaLnF a răspuns:

Yo....cred ca,in primul rand,trebuie' sa-ti schimbi parerea despre tine, sa crezi mai mult in tine si in ceea ce vrei sa spui, sa fii sigura si, in fond ce mai conteaza ce comenteaza altii? Fa ureche surda si incearca de cate ori ai ocazia sa te exprimi cat mai lejer, fara inhibitii si cu sinceritate.Fii indiferenta la parerile altora, la urma urmei fiecare avem dreptul la o parere.Cu tupeu!laughing

| xRelax14 a răspuns:

Cand esti luata peste picior intoarcele vorba daca nu merge nu-i mai baga in seama, gandeste-te la ceva ce te face pe tine fericita! happy

| ColdBreeze a răspuns:

Parerea mea este sa fii deschisa.Sa nu ai frica sa te exprimi.Desigur,fiecare om este diferit in gandire dar acesta nu este un lucru rau. Spune-ti opinia sincera, daca ti se cere. daca aceasta nu este neaparat pozitiva ti-o poti exprima intr-un mod mai indirect fara sa il ranesti pe cel caruia eu adresezi, important este sa fi sincera.
Succeswinking

| MariaToderascu a răspuns:

Buna! Cred ca ai o problema des intalnita, cel putin la adolescenti.Intra pe depresiv.ro si fa-ti testul daca esti deprimata sau doar treci printr-o stare mai rea acum. Daca se agraveaza situatia, nu ezita sa apelezi la un specialist. Sper ca te-am ajutat, numai bine.