| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa transporti persoane in regim maxi taxi, microbuz, iti trebuie licenta, care am vazut ca nu e asa scumpa, insa trebuie sa ai si o firma?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca esti sofer trebuie sa ai un anumit atestat pentru transport persoane.
Daca esti patron ai foarte multe lucruri de pus la punct, sigur ca ai nevoie de licenta. Si vezi ca daca mai circula un microbuz care transporta persoane pe acea ruta in regim maxi taxi poti sa o incurci pentru ca e o adevarata mafie. S-ar putea sa nu te lase acel patron.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Ca si patron, sa ma bag peste altul care practica un tarif mare, eu avand un tarif mai mic

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

In zona mea e un patron care are o firma de maxi taxi pe ruta dintre orasul meu si Bucuresti (vreo 50 km) si nu are cum sa se bage altcineva peste el pentru ca el detine licenta pe aceasta ruta, a castigat la licitatie sau ceva de genul.
Cred ca in mai toate zonele e asa. Intereseaza-te la tine in zona daca detine patronul respectiv licenta astfel incat sa nu poata sa se bage nimeni peste el. Dar chiar daca nu e asa tot nu o sa ii pice bine si s-ar putea sa iti faca rau, sa te bagi in gura lupului pentru ca e evident ca daca tu ai tarif mai mic (chiar si cu 1 leu) toata lumea o sa vina la tine.