| Alexandru250201 a întrebat:

Ca sa vrei sa intri intr o relatie cu cineva trebuie sa fii indragostit de persoana aia nu?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ambii trebuie a fie indragostiti, unul de celalat, ca relatia aia sa functioneze.
Daca exista dragoste numai de la o singura persoana, atunci relatia nu va putea continua si nu va fi una fericita, fiindca in dragoste este intotdeauna nevoie de doi!
Nu, dragostea nu apare pe parcurs, apare obisnuinta si comoditatea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, trebuie doar sa fie atractie intre voi, sa savurati compania celuilalt.
Indragostitul poate aparea mai tarziu sau niciodata, nu este obligatoriu.

| Alexandru250201 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La atractie sentimentala te referi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Alexandru250201):

Si sentimentala si fizica. Ideal este sa vina impreuna, dar este ok si doar cu una dintre ele.

| Mosotti a răspuns:

Nu neaparat sa fi indragostit cat sa te atraga destul fizic intai, si o sa vrei relatia aia.
Si abia dupa aia vezi tu si alte calitati ce mai are acel om.
Tot de la fizic apare si indragosteala la cine apare daca apare.

| mODIN a răspuns:

Nu cred ca e obligatoriu. Multi oameni pe care ii stiu au intrat in relatii avand doar un interes si s-au indragostit pe parcurs.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu neapărat, dar trebuie sa existe o scânteie, o conexiune între 2 persoane ca să se formeze o relație. Nu poți sa vrei o relație cu cineva pentru care nu simți nimic, nici un pic de simpatie sau atracție. Dragostea apare si ea pe parcurs dacă e să fie.