| hypothesis a întrebat:

Cand ati inceput pregatirea propriu-zisa pentru examenul de bacalaureat si, de asemenea, cand v-ati decis ce facultate sa urmati/ce sa faceti in viata?
Ma aflu in clasa a 12 a si sunt putin indecis in privinta facultatii, iar in legatura cu bacalaureat, mi-am cumparat culegeri de variante (pentru mate/bio/romana) si sunt pregatit sa incep pentru a-l lua cu o nota cat mai mare. Nu voi merge la meditatii, sunt destul de autodidact si gata sa invat. In rest, ce ma sfatuiti? Recunosc am cam amanat-o cu alegerea facultatii, dar sper sa fac alegerea cea mai buna si sa descopar ce ma atrage cu adevarat.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Am ales sa urmez Facultatea de Litere inca de prin clasa a VIII-a, pentru ca iubeam literatura si limbile straine si pentru ca ma visam profesoara. Si am si devenit.
Nu am dat admitere la facultate, dar am invatat foarte mult pentru BAC. M-am apucat de invatat inca din vacanta de vara dintr-a X-a si a XI-a, am invatat in mod constant, nu am lasat sa se acumulze goluri (am invatat lectie de lectie si am facut tema de tema, inca din prima zi de liceu, plus ca eram cea mai activa si participative din clasa, veneam in continuu cu intrebari, unde nu intelegeam, dar si cu completari la ce se lucra si ieseam aproape in fiecare ora la tabla). Nu am facut eforturi supraomenesti, de tipul 16 ore de invatat pe zi, nici macar in ultima saptamana inainte de examen, ci am muncit mereu, am invatat logic (nu am tocit pe de rost) si foarte temeinic, nu am lasat sa-mi scape nicio notiune, nicio idee, nicio formula, nimic, si am reusit sa obtin o frumoasa medie generala la BAC de 10, 00 (liceul il absolvisem cu 9, 90). Meditatii am facut doar la mate, doar in ultimul an de liceu si mi-au fost de folos in sensul ca imi explica ce nu intelegeam, ce nu-mi iesea cand rezolvam singura probleme, iar apoi veneam acasa si reluam ce am lucrat la meditatie, o data sau de doua ori.
Am muncit mult, dar a meritat si imi amintesc si acum, la 15 ani distanta, de cat de mandra am fost de acea nota de 10 din viata mea.
Iti tin pumnii, iti doresc putere de munca, spor la invatat, inspiratie si mult succes la examene!

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti lua Bacalaureatul si invatand singur din culegeri/carti etc
Si eu mi-am luat culegeri pentru bac(numai ca eu sunt la uman) si daca lucrezi zilnic din acele carti macar 1h, 1 h jumate nu ai cum sa nu iei nota de trecere.Cei ce pica nu isi dau interesul.

Eu iti recomand sa iei si lecitina pentru memorare si concentrare si sa iti faci programul de invatat zilnic cate putin.
Eu in 2017 dau bacul si nu stiu, la fel, ce facultate sa urmez deocamdata.
Am vrut sa subliniez faptul ca poti avea succes la bacalaureat si invatand singur, tu poti fi cel mai bun profesor al tau, numai sa lucrezi.
Succes.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu conteaza doar sa-l iei, trebuie sa-l iei si cu nota buna, gen peste 9.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pe mine sincer nu prea m-au ajutat culegerile, adica m-ar fi ajutat ele, dar nu prea am pus eu mana laughing))

Oricum noi faceam mult la scoala, la matematica am inceput de la 1 octombrie sa luam toata materia la recapitulat si mi-a fost suficient sa mai fac temele pe care ni le dadea(nu durau mai mult de o ora, dar o ora pe zi conteaza)

La romana ne-a mai dat niste lucrari pe subiecte... Odata pe I, altadata pe II sau III, dar nu prea am facut mare lucru, eu mi-am invatat la timp comentariile(cand le-a predat), dupa nu prea am mai stiut eu mare lucru, dar aveam cateva idei la fiecare si le-am luat cu o saptamana inainte la reinvatat/repetat(nu recomand, dar eu asa am facut, mereu spuneam ca ma apuc si nu puteam sa trec de prima pagina)

La chimie nu prea ne-am apucat din timp, am fost la limita, putin inainte de simulare am inceput si noi, iar eu tot n-am luat-o in serios si deabi am luat nota de trecere, dupa am incercat sa mai invat, dar tot n-am putut. Cu doua zile inainte de teza am recapitulat tot si am luat un 9, 5, chiar nu-i mult la chimie, dupa am tot inceput sa facem la scoala, intensiv, din pacate am avut multe lipsuri(eu nu prea faceam nimic acasa) si la bac n-am mai obtinut nota din teza.

Eu anul trecut prin timpu asta visam numai biliard, fete si scoala de soferi, imi aduceam profesorii mereu aminte de bac, dar uitam repede big grin Mai aveam eu si meditatii pentru admitere, dar nu prea le bagam in seama

Si cam la ce facultate ai vrea?

| hypothesis explică (pentru Th3AbSinTh3):

"Eu anul trecut prin timpu asta visam numai biliard, fete si scoala de soferi" parca ma descrii pe mine, numai ca in loc de biliard, ma gandesc la antrenament/muschi.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru hypothesis):

Aaaa si fotbal, mult fotbal