| sabin89 a întrebat:

Când credeți că o să înceapă introducerea limbii chineze în școli?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Ar mai dura 10 ani, considerând că țările vorbitoare de engleză, native și celelalte secundare, încă sunt la putere, și se mențin extrem de bine. Pe urmă franceza, germana și scandinava. P3 lângă acestea, afacerile și investițiile de afaceri și guvernamentale chineze sunt relativ modeste la noi, în țară, comparativ cu alte țări în care acestea sunt mai active economic. Un alt punct ar fi faptul că China încă nu este o putere politică de influență majoră la noi, nici în Europa, și nici prea mulți români sau alți europeni în China încât să facă schimb de talente economice și sociale.
Până la urmă să înveți chineza ca să ce? Doar nu te duci la ei în țară din diverse interese, și nici prea mulți nu vin aici ca să aibă "tupeul" să ceară ca noi să vorbim chineza, ci aceștia vorbesc engleza sau altă limbă de circulație internațională. Foarte rar (sau deloc) dacă să te angajezi la o firmă call center pentru apeluri în /din China.

| sabin89 explică (pentru SingleForOne):

"Ar mai dura 10 ani" - Crezi că după 10 ani ar fi posibil? Nu mă refer doar la noi, ci în țările europene în general. Și, mai știi, poate chiar în America.

| SingleForOne a răspuns (pentru sabin89):

Ar fi posibil, pentru că marile puteri vestice cam au dificultati majore, puțin câte puțin sunt în scadere în popularitate, în timp influenta Chinei creşte treptat. Chiar dacă dpdv al popularitatii China trebuie sa rezolve imaginea sa "de control al populatiei", lumea tot prefera sa studieze chineza, în special afacerile. Din moment ce sunt multe cursuri de învățare a limbii chineze, unele facultati au ca și programă de studii sau chiar specializare (în prezent), este o chestiune de timp până când va fi o optiune larg populara sa se predea ca limba straina la alegere in liceu si/sau generala (in 10 ani, la fel cum este franceza, engleza, germana, maghiara, etc), și de acolo sa fie considerata limba oficiala (nu cred că ar fi posibil, dar sansele tot pot sa fie 0, 01% sau ceva de genul... După cum avem istoria noatră, ne luăm după puterile mari de influenta care ne afecteaza direct pe noi (otomanii, rusii, americanii, vesticii europeni, mai apoi China, mai ales dacă avem imprumuturi sau investitii majore de la ei, cum au Pakistan, Sri Lanka și alte țări).

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Limbile astea produc nervi ce duc la atacuri cu cuțitul - n-ai văzut la tv profa aia de japoneză, injunghiată? Deci n-au viitor luminos la noi

| Hammurabi a răspuns:

În România? În curând. Imediat cum ministrul învățământului va lua șpagă de la AliExpress. laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu prea curând. Nu doar din cauze police, dar nu există mulți doritori, nici în facultăți nu e bătaie pe profilul ăsta, majoritatea preferă japoneza pentru că suntem din ce în ce mai apropiați de cultura lor - anul trecut a apărut primul anime dublat în lima română la cinema și de câteva luni Nemira traduce și publică manga în română - sau coreeana că e foarte ușoară față de celelalte limbi asiatice.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când România va deveni Republica Socialistă România în locul limbii ruse.

| Theo94 a răspuns:

Cand va fi necesar.

| sabin89 explică (pentru Theo94):

Ca de exemplu...

| Theo94 a răspuns (pentru sabin89):

Cand va fi limba de circulatie internationala, daca va fi vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar trebui sa se introducă o asemenea limba?
Deja avem 2 limbi de circulație internațională, anume lb. engleză și lb. franceza, la ce bună lb. chineză care nu e vorbită decât într-o mică parte a mapamondului?
In al doilea rând, deja exista materii inutile in scoli. La ce sa introducem o alta?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

O mica parte a mapamondului?
1.4 miliarde vorbesc nativ chineza, adica aproape 20% din populatia pamantului

| simplaexsistenta a răspuns:

Niciodată. Daca ai chef de chineza ia dictionarul.
Sau du.te in China, e mai usor sa inveti acolo.

| EliLeli a răspuns:

Cand vor baga si chinezii limba romana in scoli.