Un copil este o mare responsabilitate. Trebuie educat, hrănit și susținut. Nu oricine poate sau merita sa fie părinte.
Nu consider egoiste pe femeile care nu vor să facă copii, ci le consider mai mult independente, cu mare dorință de libertate, care nu vor să fie ținute pe loc de ceva.
Este și egoism. Nu toți oamenii trebuie să fie părinți și cred că e important să ne simțim cât de cât pregătiți și neapărat cu dorința asta imensă de a-i avea. În lipsa ei, mai bine mai stai. Ideea este că, la anii bătrâneții, te vei simți "goală de conținut" dacă n-ai copii și cu cât trece timpul e tot mai greu.
Sunt oameni în vârstă care nu au făcut copii și se simt bine. Oricum copii pleacă.
Depinde cat de in varsta. Cand ajungi sa nu poti nici macar sa-ti faci cumparaturi, este atat degreu. Am cunoscut persoane in varsta fara copii careplangeau in singuratatea lor, mai ales cand unul din soti a murit.
Copilul meu si sotia lui au peste 40 de ani si nu mai pot face copii. Copii facuti dupa o anumita varsta au si probleme de sanatate. Copii pleaca dar iti mai dau un telefon, mai vin la sfarsit de saptamana sau in concediu. Eu stiu cum este.
Da, sunt egoiste, fiindca nu vor sa-si ia raspunderea unui copilas, vor totul pentru ele si restul nu conteaza.
Asemenea femei sunt reci si foarte calculate, facandu-si planuri stricte de viata, unde nu au niciodata de pierdut, de cedat in fata unui barbat sau sa nu obtina satisfactie, unde nu se vor insoti niciodata cu nimeni care nu-i va aduce un beneficii sau placere.
Multe din aceste femei sunt carieriste sadea, unde nu conteaza nimeni pe pamant decta viata lor, satisfactia personala si obtirea unui loc cand mai inalt in cariera ei. Ma refer la femeile destepte, ca alea proaste, ajung devreme depresiv, e ori fete batrane, pline de angoase, anxietati si paranoia.
In niciun caz nu sunt egoiste.Egoism inseamna sa faci copii doar ca sa dai vina sau sa santajezi pe cineva la batranete ca i-ai dat viata si trebuie sa te ingrijeasca, ca acum e randul lui/ei.Iar romanii sunt faimosi pentru zicala,, sa aiba cine-ti da o cana cu apa''. Deci nu cred ca mai trebuie zis nimic.
Multe regreta decizia la batranete cand este deja prea tarziu. Dar, sunt si femei incopetente care abia au grija de ele insasi, ce sa mai vorbim de un copil...Atunci, da, e pertinenta decizia. Decat sa nu-ti iubesti copilul si sa-l terorizezi pentru ca faci copii doar asa ca sa ai si tu, iar e o decizie buna sa nu faci copii. Desi nu inteleg cum nu poti iubi un suflet atat de pur ca al unui copil si sa nu-ti doresti sa ai grija de el. Eu o sa fac copii, dar nu le condamn nici pe cele care nu-si doresc, doar ca nu pot intelege si simti ca ele.
Sunt și multe femei care regretă că au devenit mame. Și sunt și persoane foarte în vârstă care nu au copii și care sunt împăcate cu decizia. Nu trebuie să fii neapărat o femeie incompetentă ca să nu vrei un copil. La mine, de exemplu, nu asta ar fi problema. O să am un loc de muncă bun, doar că nu îmi doresc copii din alte motive.
nyoentox2002 întreabă:
robertmarius114 întreabă: