| Miruna0909 a întrebat:

Cand eram mai mică eram foarte blondă, pielea foarte deschisă, si asa mai departe (trasaturi de astea). Colegii de clasă se comportau foarte naspa cu mine, mă tratau foarte diferit, imi primeam bully mai ales de la baieti (ma jigneau, ma faceau curvă, proasta, si altele), si fetele se comportau ciudat cu mine, ma luau la misto, cand voiam sa ma bag in seama cu ele sa vorbesc, imi vorbeau in sictir, vorbeau la misto si faceau glume indirect, intentionat ca sa ma supar.
Intrebarea mea pentru voi, este posibil din cauza ca sunt mult mai albă, sa ma trateze asa urât, doar pentru ca sunt mai "diferită" fata de ei? Faza nasoală este, din pacate, ca asa se intampla si la persoanele care sunt mai închise, mai "bronzate", nu inteleg dc oamenii sunt atat de rasiști.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acum cati ani ai?

| Simpatic a răspuns:

Da, in mintea unor limitati asa este, vor gasi mereu motive de caterinca si sa-si bata joc de altii
Cand esti foarte alba banuiesc ca iti spun ca arati ca o branza etc
cand esti o persoana cu ten masliniu apar chestiile de genul " tiganule, tiganco, nespalatule " etc

Asa este lumea!

Numai pe ei nu se vad, off "cocalarilor" care nu va vedeti barna din ochii proprii! Caci daca v-ati putea vedea ati plange!

| Dragobeta a răspuns:

Educatia de azi!
Nu le da atentie.
Cred ca e gelozia pentru ca ai ten alb, par frumos, ceea ce ei nu vor avea niciodata.
Sa nu-ti strici parul niciodata (vopsit) din cauza gurilor rele. Mai tarziu vei vedea ca toate astea se vor inversa. Vei fi admirata pentru ce ai.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Oamenii din ziua de astazi sunt foarte sadici, nu au deloc inimă, imi pare rau dar asta este realitatea!
Si nu, nu esti diferita, esti specială. De asta se comporta ciudat unii oameni, pentru ca ei nu sunt obisnuiti cu astfel de trasaturi, si din punctul de vedere a unor minți înguste, ei vor zice niste lucruri urate, din invidie sau din răutate.
Ei și-ar dori să fie ca tine, crede-ma, dar sunt constienti ca nu vor fi niciodata, de asta aruncă cu noroi in tine fara motiv. Aici tine mai mult de educatia lor si de increderea lor de sine, din moment ce procedeaza atat de greșit cu tine, clar duc lipsă de respect si incredere.

Răspuns utilizator avertizat
| Miaomg a răspuns:

Oamenii mereu vor găsii să se ia de ceva. Fiecare dintre noi avem mici traume mai mari sau mici din cauza unor "imperfecțiuni"(adica ei le consideră imperfecțiuni).
Mereu dacă vei fi puțin mai diferit vei fi dat la o parte. (Ca exemplu eu am fost mereu jignită in acest fel deoarece am fost mereu mai înaltă cu două capete decât ceilalți. Alții pentru că sunt scunzi, altii pentru că au buzele subțiri sau nasul mare ori ochii mici.)
Tu trebuie să lași asta dacă e o insecuritatea pentru tine, sunt mulți care apreciază persoanele mai pale. Dacă n-ai întâlnit cu siguranță va veni ziua.
Tocmai mi-am amintit că am o prietenă albă alba la piele. Mi-a spus și ea că de iau cei din liceu de ea. Eu i-am spus că îi stă foarte bine așa și că să-i lase în pace. Sunt sigură că nici ție nu îți stă rău. Asta te face pe tine.