| cryssu2008 a întrebat:

Cand intrati intr-un grup de prieteni noi, incercati sa transformati grupul dupa persoana voastra, sau lasati sa vi se impuna acele "reguli" ale grupului.

Intr-un grup nou tindeti la sefia acestuia?
Cum hotarati ca cine sa intre intr-un grup sau nu?( aceasta intrebare e mai mult pentru sefii de grup)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crackiswack da-mi voie sa te contrazic. Intr-unul din grupurile din care fac parte sunt de vreo 4 ani, iar el exista de aproape 6 ani. Intr-adevar au fost si excluderi din acest grup. Nici eu nu apartin unui singur grup. Am mai multe grupuri. La noi in grup nu s-a votat un sef de grup, s-a adoptat tacit, iar daca unul greseste grav fata de grup ne sfatuim cu totii, si decidem ce sa facem in continuare.

3 răspunsuri:
| DmnProfesoara a răspuns:

La inceput, as respecta regulile impuse de seful grupului.Insa,daca el va exagera si va incepe sa nu ma considere un prieten ( ca asa e intr-un grup) ci un servitor, i-as spune ca nu sunt un gunoi ca el/ea sa-l controleza.Mai pe scurt, mi-as impune proprile reguli.

Normal ca in coltul inimii mele as tinde spre acea functie, de sef a grupului, ...Insa,daca seful are vreo reputatie de huligan si nu stiu ce smecher...nu mi-as dori asa ceva.Adica, n-are rost sa-mi fiu intr-un grup, in care mi se cere sa fiu alta persoana. Nustiu daca intelegisad

La scoala eu eram numita sefa clasei, iar prin clasele 1-4 "acest grup" (care de fapt este clasa) era compus si din baieti si din fete.Acum, cand am mai crescut,(is cls. 7). Unii baieti nu mai suportau anumite fete din grup.Asa ca am fost obligata sa despart grupul, baietii cu baietii fetele cu fetele. Dar, daca un baiat vrea sa se alture noua il primesc bucuroasa ...adica il primim (toate fetele). Pe scurt, n-am nicio o pretentie cand hotarasc cine intra in grup cine nu.

Toata lumea are o sansa, fie ca este baiat sau ca nu este in clasa noastra.

| crackiswack a răspuns:

Mi se pare cam ciudat sa apartii unui anumit grup.Eu sunt genul care migreaza de la un grup la altul fara sa ma atasez de majoritate, ci doar de pers care mi plac in mod deosebit.Nu as acceopta sa mi se impuna reguli, totodata nu tind nici sa ma impun, sunt cat se poate de indiferent.De regula grupurile nu tin mai mult de 3 ani, mereu se destrama.

| cristina_5414 a răspuns:

Nu raspund