| mentholinks a întrebat:

Cand nu te motiveaza nimic din exterior cum sa-ti gasesti motivatia in interior? E macar posibil asa ceva?

8 răspunsuri:
| GrigoreVarlam a răspuns:

Iti recomand sa citesti cartea Forta entuziasmului scrisa de Vincent Norman Peale.
Totul tine de entuziasm si motivare. Da-ti motive sa existi, sa mergi mai departe. Stabileste-ti obiective si lupta pentru ele. Gandeste pozitiv!

| Lioana a răspuns:

Da. E posibil. In primul rand trebuie ca tu sa dai valoare la ceea ce esti. Sa constientizezi ca tu esti singurul care poate face ca viata ta sa fie asa cum doresti. In mana și creierul tau sta puterea de a-ti realiza visele. Ai vise? Pune-le pe hartie și fa planuri pentru implinirea lor.

| Jay1 a răspuns:

Factorii motivatori exteriori sunt lucrurile din afara noastră care ne motivează. Poate un text motivațional. Sau o imagine, o melodie, zâmbetul copilului sau al partenerului de viață ne poate motiva să mergem mai departe. La fel încurajarea cuiva la care ținem sau pe care-l respectăm.
Motivatia poate fi greu de gasit, mai ales in fata provocarilor sau a muncii dificile, citesti non-stop ca sa-ti gasesti solutii la probleme
Ai încredere în tine-E vorba de motivația interioară (cunoscută și sub termenul de „motivație intrinsecă„). De capacitatea proprie de a te motiva atunci când îți este greu și lucurile merg prost. Iar asta vine din sentimentul că viața proprie are un sens, din respectul față de tine însuși, din confortul cu tine însuți și din interesul față de tine însuți. Din interior-Însă rămâne inutil dacă îți vei căuta motivația doar în exteriorul tău.

| BadAngel3 a răspuns:

Aparent, din cate vad prin raspunsuri, unora le e mai usor sa se motiveze.
Eu una insa consider ca sa iti gasesti motivatia in interior este dificil. Uneori unele persoane oricat ar incerca sa o gaseasca, nu pot.
Hmm...ce ma motiveaza..probabil faptul ca ma gandesc ca nu am nimic de pierdut. Depinde acum si in ce situatie.
De exemplu, daca trebuie sa fac ceva pe care sunt nesigura (inca o data), ma gandesc ca nu am nimic de pierdut. Ce-o fi, o fi.
Daca este ceva ce imi poate aduce mie un oarecare beneficiu sau daca imi doresc ceva, dar totusi parca nu ma simt motivata mai deloc sa detin acel ceva, imi spun "lucreaza acum, rezultatele te vor ferici".
Uneori merge, alteori nu. Mai bine decat nimic, lucrez la propria-mi motivatie in prezent.

| AnthonyWhite a răspuns:

Da, este posibil si usor de realizat.
trebuie sa te descoperi ca persoana si puterea pe care o ai sa stapanesti acest lucru.

| Mazzenine a răspuns:

Fa un test simplu : esti pus/a in postura de-a lua o decizie - Tu sau ceilalti oameni? Nu poti castiga nimic si nu poti progresa absolut deloc daca te gandesti numai la cei din jurul tau.

| AlMaDi a răspuns:

In primul rand, acest subiect l-ai facut atat de general, incat e greu sa stii de unde sa incepi.
In al doilea rand, motivatia in ce anume?
In concluzie, astept sa imi raspunzi la intrebare pentru a putea sa iti raspund si eu la intrebare.
Pentru a doua intrebare, am un raspuns si acela este ca mereu dar mereu se va gasi o motivatie pentru orice, dar exista si excepti.