| RazzMTB a întrebat:

Cand o sa se trezeasca lumea la realitate si o sa realizeze ca dumnezeu, satana si alte personaje fictive nu sunt reale? Si ca religia e un mod de a manipula.

8 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Posibil când vor veni dovezi 100% certe din partea cercetătorilor legate de apariția universului, existența sau nu a altor universuri paralele și toate tainele lumii vor fi explicate.Adică cel mai probabil niciodată.

| mODIN a răspuns:

Nu ai observat ca nici o civilizatie nu a rezistat un secol intreg fara religie? De ce crezi ca in toate societatile, indiferent de perioada, nivel de dezvoltare, zona geografica etc. apare religia? Nu e asta un semn clar ca religia nu e doar un set de povesti cu personaje fictive, ci ceva strict necesar omului?

| RazzMTB explică (pentru mODIN):

Dar am ajuns la un nivel in care nu mai avem nevoie de credinta in aceste personaje, ci recunoasterea lor ca elemente culturale.

| mODIN a răspuns (pentru RazzMTB):

Ce s-a schimbat de crezi ca s-a ajuns la un alt nivel? Religia oricum nu tine de domeniul tehnologiei, deci faptul ca avem internet si panouri solare e irelevant.

| Madaxo97 a răspuns:

Probabil niciodată... Odată cineva îndoctrinat si spălat pe creier de mic copil cu astfel de povești, greu spre imposibil să îi schimbi concepțiile.

| MistarGoGu a răspuns:

Poate doar religia! Biserici și secte! Dumnezeu și Dracu te asigur ca exista! Pomenește numele spurcatului în mod frecvent și te asigur ca vei avea mari surprize! Va veni deghizat în diverse forme umane care sa îți bage bete în roate sa-ti strice planurile și liniștea din casa!

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Hai bre ce-ai, incepusi cu d-astea? laughing

| Koba12345 a răspuns:

In caz ca nu stiai miliarde de oameni nu cred in dumnezeu sau satana, unii au traditii care tin locul religiei sau altii au alti zei.
Religia e parte a evolutiei creierului uman, ne e frica de necunoscut asa ca asa inventam zei. Bine sau Rau e greu de zis dar tinand cont ca religiile mari de azi ofera suport emotional si sprijin, explicatie pentru lumea asta ciudata eu zic ca Religia e inca folositoare