Abh
| Abh a întrebat:

"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic"( Cicero). Sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Dacă e să o luăm logic, da, aşa e. Degeaba eşti o persoană inteligentă dacă nu te faci remarcată, dacă nu te ţii de cuvânt, dacă nu îţi ţii promisiunile. Pentru că şi asta înseamnă caracterul: loialitatea, prietenia, cât de mult te ţii de cuvânt etc.
Mulţi oameni isteţi au sfârşit singuri pentru că n-au ştiut să aprecieze prietenia, loialitatea, fidelitatea happy N-au avut caracter.

4 răspunsuri:
| raine a răspuns:

Sunt prea mic sa-l contrazic pe cicero
el stie...

| Vizitiul a răspuns:

Din perspectiva mea, caracterul consta in minte si suflet, dar si in educatie. Pana la urma, caracterul este ceea ce tu doresti sa fie. Un caracter bine construit nu implica inteligenta, ci intelepciune, zic eu. Gratie acestui fapt imi doresc intelepciune, si nu inteligenta. Da, sunt de acord cu acel citat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caracterul este cartea ta de vizita, degeaba esti inteligent si vicios ca tot jos ramai. Din punct de vedere moral, caracterul este trasatura esentiala de la care decurg celelalte caracteristici a omului respectiv.

| Paty3 a răspuns:

Da