| M9 a întrebat:

Cărbunele activ, cel de la farmacie, poate remedia greața?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă greața e dată de o toxiinfecție allimentară, probabil da. Alte indicații pentru produsul de care întrebi:

Este recomandat persoanelor care suferă de hipertensiune arterială, palpitații sau niveluri mari de colesterol în sânge.

Poate fi folosit ca măsură de prim-ajutor în cazul unei toxiinfecții alimentare.

Este benefic în intoxicațiile cu metale grele sau alte substanțe toxice.

Este recomandat în caz de alergie sau astm bronșic.

Se poate folosi și extern, pentru tratarea eczemelor, urticariei sau înțepăturilor de insecte.

Poate fi folosit ca exfoliant pentru ten. Amestecă 2 lingurițe cu pudră de cărbune cu puțină apă sau ulei de cocos și aplică pe tot tenul, prin mișcări circulare. Amestecul va curăța porii și va îndepărta excesul de sebum de la suprafața pielii. Repetă procedeul de 1-2 ori pe săptămână.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar putea remedia greata, incearca sa intrebi si farmacista.