| anonim_4396 a întrebat:

Care a fost cel mai important motiv care i-a convins pe rusi sa renunte la Alaska?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Economic nu avea vreo importanta, bani este motivul, tot din cauza baniilor s-a destramat si
uninea sovietica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Criză financiară. Au vândut-o.

| minrest a răspuns:

Au avut un singur motiv. Au vrut sa se dezangajeze din America. Daca pastrau Alaska, erau adversari cu USA in orice conflict international; dar daca o dadaeu USA, nu mai aveau pe ce sa se certe cu USA, si atunci puteau colabora. Rusia era interesata in Europa Centrala si de Est, in al doilea rand in regimul Stramtorilor, in al treilea in Nordul Chinei. Nu le mai trebuia si un conflict cu USA, in plus.

| RKBlue a răspuns:

Nu stiau cate resurse are Alaska.