| frvtel a întrebat:

Care credeti ca este cauza principala a accidentelor rutiere?

2 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Am si eu permis de doi ani si cred ca pot sa-ti spun in mare cam care sunt factorii care influenteaza producerea unui eveniment rutier nedorit. As pune cap de lista consumul de alcool si alte substante cu efecte nocive asupra cerebelului, cum ar fi drogurile sau plantele etnobotanice. Imediat pe locul secund as adauga viteza exacerbata. Deseori, nerespectarea reglemetarilor de viteza face victime. La o viteza foarte mare nu mai poti stii cu certitudine daca o sa reusesti sau nu sa opresti autovehicolul in conditii de maxima siguranta pentru tine si pentru ceilalti participanti la trafic atunci cand apare un obstacol (pietoni, carute, biciclisti, animale) pe care trebuie sa-l eludezi.
As mai adauga oboseala, stresul si nerespectarea semnelor de circulatie. Rarefiate sunt cazurile in care producerea unui accident are loc din pricina unei nerespectari de raguli.
In majoritatea cazurilor, accidentele se produc gratie vitezei excesive si a consumului de alcool. Bine, sa nu mai vorbim de revizia tehnica periodica, sunt masini care circula pe drumurile publice, chiar daca au defectiuni la mecanismul de directie sau franare. E Romania, omule...Arunci cateva milioane de lei vechi la firma in care-ti faci verificarea si -ti declara in regula masina. Prostul esti tu ca te urci la volan, constient fiind ca esti capabil de accident, si nu cel ce ti-a luat banul pentru a-ti da o semnatura.
Solutii pentru prevenirea accidentelor:
- Ai ocazia sa conduci trist, fericit, nervos, calm, obosit sau odihnit. Cand ai pornit la drum lasi toate grijile la o parte, e viata ta si a altor participanti la trafic in joc. Atentie sporita!
-Respecta reglementarile de viteza pe anumite portiuni de drum si circula cat mai aproape de acostament. Cand un autovehicul te depaseste, nu accelera, ci pastreaza viteza constanta, circuland cat mai aproape de acostament.
-Nu te urca baut sau drogat la volan!
-Inainte de a executa o manevra asigura-te in prealabil!
Cam asta ar fi, daca am omis ceva, rog ceilalti colegi TPU sa ma completeze.

| Dutzulescu a răspuns:

Viteza...toata lumea e grabita.