| anonim_4396 a întrebat:

Care e, dupa voi, diferenta dintre un om simplu si unul mediocru?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Omul simplu e un om care ar putea avea multe, dar se mulțumește cu puțin și e fericit.

Omul mediocru e omul care ar vrea multe, dar nu are capacitatea de a le obține. Vezi loto, vezi păcănele și aparate.

Eu cam așa văd lucrurile. Până la urmă cred ca "simplitatea" e o chestiune de interpretare subiectivă, de percepție personală.

6 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Omul simplu merge pe aceiași stradă cu cel mediocru. Insă nu-și irosește timpul să meargă la vot.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Simplitatea e o simplă caracteristică, pe când "mediocritatea" e percepută ca un defect.
Oricum, depinde de context.
Eu oricum nu cred în "oamenii simpli". Cred că toți avem aproximativ aceleași capacități și nevoi, doar trăirile ne educă diferit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Realmente niciuna. Omul simplu e de obicei mediocru, cel mediocru de obicei simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sintagma om mediocru înseamnă om puțin educat, chiar dacă a avut acces la educație. Avem atâtea exemple de oameni prin guvern și parlament cu diplome de facultate și diplome de doctorat, dar ei sunt plante.

Om simplu nu înseamnă că este un om needucat, ci pur și simplu nu a avut acces la educație.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Densitatea per metru pătrat este mare la mediocri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din câte știu eu prin om simplu înțeleg modest, adică el poate fi amplu, să zic așa, dar modest, adică are, îl duce mintea, dar nu e dornic să se arate, să se expună. Așa văd eu un om simplu. Sau mai e ideea de om "virgin" prin virgin nu mă refer la știi tu ce, ci metaforic, la un om simplu, pe care viața nu l-a șlefuit prea mult, dar care chiar și așa simplu tot știe să fie plăcut de oameni, deci cumva tot la ideea de modestie mă duce cu gândul, deoarece modestia place oricui. happy Și chiar dacă acum a luat amploare ideea de "socializare" totuși oamenilor plac oamenii tăcuți. happy Nu acei tăcuți de genul chiar lui Dhamer, da, ăia pot fi considerați chiar ciudați și chiar periculoși happy însă oamenii tăcuți tot din modestie. Deci pe mine simplitatea mă duce cu gândul la modestie.

Acum să explic ce înțeleg eu prin mediocru. Mediocru, e un om care are toate posibilitățile necesare, tot confortul, dar el nu vrea mai mult, e dacă vrei un fel de confort, el vrea doar confortul și nu știu dacă se explică asta în vreo teorie consacrată, dar eu una mediocru îl văd cumva opus omului simplu și ideii de modestie, adică e mediocru, dar cumva și grandoman, chiar ușor narcisic/arogant.
Deci eu una cei doi termeni, deși la prima vedere par sinonime, îi văd total opuși.
Deci cumva poate informațional/cultural cei doi oameni par la fel, dar spiritual sunt total opuși. Omul simplu e blajin, omul mediocru, e rău. Așa văd eu lucrurile.