| anonim_4396 a întrebat:

Care e înțelesul expresiei "Și marmota învelea ciocolata în staniol"?
Știu că e spusă în sens ironic dar niciodată nu am stiut ce înseamnă.

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Era dintr-o reclama de pe vremuri: un peisaj idilic de munte unde animalute faceau ciocolata urmat de un cadru in care un barbat ii povesteste despre asta unei femei spunand "si marmota invelea ciocolata in staniol".
Acum se foloseste pentru a spune ca cineva bate campii sau minte.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Marmota face ciocolata big grin

| Emma30555 a răspuns:

Aducă e o vrăjeală, o minciuna

| Eireann a răspuns:

Https://youtu.be/QB6BEDMfC3E
Aici era, am gasit-o.

| 1997onur a răspuns:

Poate omul a mănâncă puțin din ciocolata și ce a zis ba sa nu las ciocolata așa mușcată ca se topește și se strica ști și mai bine il învelesc în staniol și îl pun în frigider și mai încolo îl mănâncă sunt sincer

| SharpEagle a răspuns:

E o expresie pe care o folosesti atunci cand vrei sa-i dai cuiva de inteles ca iti vinde gogosi si ca n-are sens sa insiste, te-ai prins deja de schema.
Acum...sa nu ma intrebi care-i intelesul expresiei "a vinde gogosi"... laughing