| Furnicuta000 a întrebat:

Care este cea mai mare nedreptate pe care ati trait-o sau la care ati fost martori sau de care ati auzit in tara asta?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am auzit pe cineva care plătea cu un singur abonament la toți oamenii de la metrou...

La modul serios acu probabil că legile justiție făcute cu dedicație

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Foarte amuzant, daca se face concursul cel mai amuzant utilizator de pe TPU o sa te votez

| relian a răspuns:

Pt Mindfulness care m-a blocat probabil laughing

Mama ta o murit ca era bolnava si de ceva boli respiratorii, nu moare un om sanatos dintr-o raceala, sau ce mai este acest covrig.
Nu da vina pe altcineva, ori pe trecut cand nu cunosti cauzele.Nu vrea nimeni sa moara, dar trebuie sa ai in vedere ca specia umana este cea mai bolnava specie de pe aceasta planeta, chiar daca ne doare ca uneori pierdem pe cineva apropait inainte de vreme, nu-i vinovat nimeni, e vinovata toata omenirea pentru asta, ca accpeta ce se intampla.

Nu vorbim aici de conspiratii, tu ce spui, cam despre asta vorbesti de conspiratii, omu nici na deschis usa in domeniul asta medical, dapai sa manipuleze ce mai spui tu laughing ori acele virusuri care n-au fost vazute de nimeni niciodata, sa se cum spui tu, sa sufere mutatii.

Cum stii tu ca un organism X a suferit mutatii? In primul rind trebuie sa vezi, sa cunosti f bine acel organism corect? Vezi de exemplu un pom, un banan, oamenii il stiau, facea f ructe, arata ca si cel de astazi, dar fructele nu erau bune de consum. Peste ceva vreme, acel banan sufera o muitatie naturala, nu se schimba nimic, doar fructele devin comenstible, sia schimbat doar ceva la fruct, dar ai observat asta, il vezi, il mainci, stii cum a fost si cum este acum.

La ceste virusuri, pe care nimeni nu le-a vazut vreodata, cum crezi tu ca stii ca alea or sufertit mutatii, mai ales ca nici nu stii daca exista cu adevarat laughing doar banui?

Ar putea sa fie orice altceva, in noi si pe noi avem numeraose alte organisme cu care traim in relatii bune, dar care, unele la un mom dat pot sa o ia ranza si sa ne atace.

Uite un exemplu? Ciuperca aia candida, aia este o ciuperca pe care o avem toti, sta pe pielea noastra, sta in gura, nu exista om care sa nu o aibe.
Ea ajuta, ne ajuta, ce consuma ea, chestii ce nu aveam nevoie.Dar acea ciuperca la rindul ei este consumata de un alt organism pradator, de o bacterie, care maninca aceasta ciuperca. Asa avem ciuperca asta intr-un numar care nu ne face rau.

Daca luam de exemplu un antibiotic si omorim bacteria asta pradatoare, care maninca ciuperca candida, atunci ciupercile astea se inmultesc f mult, nu mai au ce consuma, si ne ataca pe noi, ataca celulele noastre bune.

In afara de aceste bacterii si ciuperci, in noi si pe noi, traiesc alte nu stiu cate organisme, alte animaluri laughing

La fel se poate intampla si cu un astfel de animal de asta, ce nu-i asa de studiat, sa ne atace, iar noi sa dam vina pe ceva ipotetitc, ce nici macar nu putem vedea.

De covid asta te asigur, iti garantez ca nu moare nimeni, daca nu are si alte boli, in special de astea respiratorii.
Covid asta nu poate omori o persoana sanatoasa, nu exista, nu are cum, nici puterea sa o faca.
Dar daca ai ceva afectiuni de astea respiratorii, aceasta boala te poate afecta, sau inrautati situatia boli ce deja o ai.
Dar de ai doar covid n-ai cum muri.
Eu am avut, stiu f bine ce este, stiu f bine ca e mai mult ceva psihic pentru cei sanatosi, cam atit, dar si pentru cei care au alte boli, dar la fel nu-i pericol.

Iti spun ca si mama a avut, mama este in varsta, este bolnava cu inima, foloseste medicamente zi de zi, daca nu ia, se curata, deci boala grea nu ceva simplu, a avut covid dar nivel de asta, deti bati si copiii si na patit nimic laughing

Am cunoscut multi care au avut covid, vorbesc de cunostinte, nimeni na murit.Am un prieten, ma suna, is la spital.Zic ce ai patit? Am covid zice el, era sa mor.
Zic era sa mori de la covid? Zice da, mior gasit la plamini cum ii zice, bacterie de aia naspa ce poti da coltu laughing zic pai ma, tu ai raceala aia, bacteria lu peste prajit, pneumonie sau ce ai, covid tiau pus astia in plus, ca asa era moda, orice alta boala ai fi avut atunci si ajungeai la spital, aveai si covid logic laughing

Legat de Ceausescu, n-are ce blestem sa fie, romanii asa erau de mult timp, de fapt asa am fost dintodeauna.
Citeste in istorie, cand or duso romanii mai bine? Poate pe timpul lui Burebista laughing dar atunci nu eram romani, pe timpul lui Cuza, poate a lui Stefan cel mic laughing putine situatii cand romanii au duso sa zicem mai binisor, in rest mereu asa am fost, sluga la argat, ca asa nea placut.

De ce nu l-am aparat pe Cuza? Pai decat sal aparam pe Cuza, am preferat sa mergem cu biserica, care a complotat impotriva lui. As spune ca de fapt romanii au duso naspa mai mereu din cauza bisericii, asta nea adus unde suntem si acum.

Cind am avut oameni care sa faca ceva pentru tara, pentru omul de rind, rapid i-am dat jos. Voia ala cum ii zice Horea, ala era avut, avea job bun, nu era un pirlit, dar voia dreptate, voia ca oamenii sa fie liberi, uite ca tot cei pentru care el voia astea, lau dat in git nu?

Ca sa vezi cum este romanu, iar apoi se plinge ca e blestemat, ca il fura arbitrii laughing

Cum dreacu sa ne fure arbitrii cand noi jucam cu Ianis baiatu lu Hagi, un anemic, jucam cu baiatu lui Marin si cu baiatul lui Iordanescu, la ce vrei sa ne asteptam?

Asa e Romania, asa is romanii, apreciaza ce nu trebuie, ce nu-i bun, fac chestii complicate si multe altele care ii ingreuneaza situatia.

Arata un jucator roman bun din echipa asta si eu ma fac popa acum laughing toti is praf, la echipa se merge pe cunostinte, pe relatii, nu pe talent, pe bune.
Romanii astia nu-s buni de nici o culoare, nici in bocanci laughing Inainte mai era cate unu care stia sa suteze, care stia sa dribleze, care stia sa se apere, acu zero, lipsa toata de orice talent, echipa total antitalent laughing

Dar continuam sa dam vina pe Ceausescu, pe arbitri, pe orice numa noi sa nu fim de vina laughing
Inainte sa maince bataie de la mic la mare, eram deja in finala, doar ca castigasem si noi un meci la suta de ani laughing ne vedam deja cu finala luata.
Acu dupa bataie, tot bun este, neo furat arbitri, de parca neo batut aia cu 1-0 chinuit, nu cu 3-0 lejer laughing cand putea sa fi 5 sau 6-0 nu?
Nu sintem realisti, asta e problema romanilor, mergem dintr-o extrema in alta.
Scapa unia de puscarie de ce? Cine iau ales pe tilharii care conduc, de ce acceptam asa ceva?

La noi nu totul este o nedreptate, la noi e totul asa ca asa vrem noi, asa vrea romanu sa traiasca greu, altfel nu se simte bine laughing
Luam de la altii doar cei complicat si naspa, nimic cei simplu si bun, de la legi la orice.

| relian a răspuns:

Ce am auzit si mi s-a parut ceva sa spui wow, a fost cand un fost primar de prin nordvestul tari, nu mai stiu exact ce oras, respectivul era la puscarie pentru coruptie, a participat la noile alegeri din puscarie si a si cistigat laughing sau asa cred. Adica sigur s-a intamplat, da nu-s sigur daca a si cistigat.

Chestia asta mi se pare a fi ceva de domeniul cartea nu recordurilor, de cartea recordurilor din toata galaxia laughing asa ceva se intampla odata la cine stie cate miliarde de ani lumina laughing

Nedreptate facuta mie, am avut una, dar nu pot sa o povestec asa in amanunt, dar mi s-a facut asa ceva cand eram la liceu.

Eu am considerat asta ca o nedreptate, de fapt asa si era, am fost mai sus la cineva care conducea si invatamintul si am spus, uite ce s-a intamplat.

Am fost ascultat, apoi respectivul a pus mina pe telefon, a sunat si s-a facut din nou cum trebuia laughing

Sincer, nici nu ma gindeam eu ca dupa ce o sa fie, ce o sa faca profesorul in cauza, nu ma gindii la asta nici o clipa, doar m-a facut sa nu las lucrurile asa, pentru ca nu era corect.

Nu m-am dus anonim sa reclam, nici nu aveam cum, odata ce eram personal implicat.
Apoi lucrurile au revenit la normal, ba mai mult profesoru in cauza na purtat pica pe mine, stia si el din start ca ce voia sa faca era magarie, nici nu a cautat sa imi faca probleme, nu stiu daca de teama sau de altceva.

Asa de auzit, sau facut multe magarii si inca se fac si mai multe laughing de la nivelul de jos, nu mai zic la aia de mai sus.

Tu ce ai patit, ce nedreptate ti s-a facut?

| ShaOfHatred a răspuns:

Cea mai mare nedreptate e că ne naștem în România și suntem obligați să trăim după cum dictează alții.

| LisaJulie a răspuns:

O fata violata intr-un sat din Moldova și obligata sa se căsătorească cu agresorul ei pe motiv ca el a amenitat biata fata cu moartea! Nu a îndrăznit sa le spună părinților ca el a abuzat-o niciodată! Oribil și i-a făcut asta in fiecare seara după ce s-au căsătorit pana ce a murit acum cativa ani din cauza alcoolului! Fata a rămas cu un singur copil și și-a spus povestea la televizor

| Mindfulness a răspuns:

Covid-19 a fost cea mai mare nedreptate, mi-a luat-o pe mama și era și pe mine! O sa rămână un mister nu știu dacă o să aflăm vreodată cine sunt cei care și-au propus să murim cat mai multi de acest virus,dar e clar că numărul pe care și l-au propus era mult mai mare dar nu le-a reușit că și-a schimbat mutatia acest virus și noi am devenit aproape complet imuni,adica el inca exista nu a dispărut.
Nedreptate mi se par când se comit crime și dânșii că au bani multi scăpa basma curată,sau ii da o pedeapsa prea mica in timp ce părinții copiiilor rămân nenorociți pe viață ( cazul Vlad Pascu, Huidu "găinușă")
La noi in Romania sunt foarte multe nedreptățiri,de la consumul de curent,facturi,la salarii,la costul hrănii exacerbat, la traiul nostru, la lege, la corupție!
La noi totul e o nedreptate, până și la fotbal suntem mereu furați de arbitri! Suntem blestemați! Asta e blestemul lui Ceaușescu laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru Mindfulness):

Crezi că dacă ar fi vrut să omoare un număr cât mai mare de oameni, chiar nu erau capabili să elibereze un virus mortal? De-a lungul istoriei au tot existat virusuri mult mai letale decât covidul, iar în laborator cu siguranță au creat și mai și.

| Mindfulness a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pateam la fel și cu Covid daca nu își schimbă mutatia. Oricum e artificial, nu e natural! Odată la 100 de ani aceeași poveste cu noi viruși! Sunt curios după ce se termina Euro 2024 ce se va mai întâmpla

| suntserios a răspuns (pentru Mindfulness):

Stai tu liniștit dacă vroia sa te omoare cineva nu mai scriai acu pe TPU

| Mindfulness a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu aveam imunitate strong și eu mă duceam. Virusul omoară când ai imunitate pusă pe butuci și alte probleme, eu am noroc că am probleme doar cu capul nu și altceva că muream și eu, eram la un pas sa mor de la virus chiar și așa cu un organism puternic. Sora mea a rămas cu sechele și-a pierdut mirosul și gustul.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Mindfulness):

Un virus suferă mutații, orice amărât cu minimul de cunoștințe în domeniu știe asta. Așa că dacă voiau să omoare oameni, mergeau la sigur, cu ceva cât mai letal, indiferent de alți factori.
Și eu am rămas fără miros și gust vreo lună, iar eu am o imunitate destul de precară, dar totuși nu am murit.

| Mindfulness a răspuns (pentru J0B0MAT):

Sora mea de 4 ani și-a pierdut, și cred că așa o să rămână. Nu intru în munte discuții nu e domeniul meu Covid, sunt multe care mă depășesc, nu sunt bine informat. Maică-mea îți pot spune că de la acest virus a murit! Am devenit noi imuni la el, nu mai e așa de agresiv.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Mindfulness):

Îmi pare rău pentru pierderea ta.
Știu că au murit și mor oameni de la covid.Au murit și mor oameni de la răceală, de la bacterii din spitale, toxiinfecții alimentare, de boli nici nu mai zic. Ce vreau eu să spun este că toate astea nu sunt făcute cu intenția precisă de a ucide oameni, pur și simplu se întâmplă. Organismele sunt diferite, unii s-au vindecat miraculos de cancer, iar pe alții îi răpune o răceală banală. Asta e viața, nedreaptă uneori, fără a fi cineva de vină.

| suntserios a răspuns (pentru Mindfulness):

Repet. Dacă cineva vroia sa te omoare cumva nu ne mai explica-i tu despre sistemul imunitar pe TPU