| XOfataDesteaptaX a întrebat:

Care este cea mai populara planeta pe care exista surse de apa in afara de pamant/

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marte

3 răspunsuri:
| niku93 a răspuns:

Asta e intrebare capacana sau ce?

| Mariya5 a răspuns:

Pluto dar nu stiu daca mai e planeta(in orice caz are apa doar sub forma de gheata) si se crede ca Marte ar avea apa in adancimea scoartei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o planeta, este una din cele 4 luni ale lui Jupiter. Se cheama Europa. Deasupra este gheata, dar din cauza crestaturilor pe care o are suprafata se presupune ca dedesubt este apa (calda) care iese la suprafata si apoi ingheata. Apa calda este datorita magnetismului lui Jupiter si a formei eliptice pe care o are traiectoria acesteia in jurul planetei.
De curand s-a mai descoperit o planeta (sau doua) asemanatoare cu pamantul. Nu mai stiu cum se cheama, dar este tot in Calea lacteei, in alt sistem solar, la 600 de ani lumina de noi. are cam aceeasi marime, aceeasi distanta de la soare, 25-26 de grade temperatura, aceeasi structura, atmosfera asemanatoare.