| GGabiy a întrebat:

Care este diferenta dintre instinct, ratiune, intuitie, empatie, impuls?

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Instinct:
Sexual,de exemplu.Omul are instinct sexual.
Regiunetonguerin rațiune omul își poate distruge ignora instinctul sexual, spre deosebire de animale(vezi asceticii)
Intuitie:Un sentiment prevestitor, ca se va întâmpla ceva bun sau rău.Depinde de dispoziția in care te afli, cat si situația evenimentelor din momentul respectiv.

Empatie:Sentiment pe cale de dispariție.
Te pui in pielea oricarei fiinte, si îți imaginezi ce ai face daca ai fi in locul ei si ce ai simți daca ai fi in locul ei(vezi holocaust, ca sa descoperi daca ai empatie pentru oameni).

Impuls:Acțiune de moment, incontrolabila.

1 răspuns:
| 393Dan a răspuns:

Cauta definitiile pe google ca nu-s chiar sinonime.