| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintre iubire și fericire?

Vreau părerea voastră, nu a google 'lui.

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

Poţi fi fericit când mănânci o piersică dar nu poţi iubi acea piersică.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poți face diferența dintre doi termeni, dintre două noțiuni, ele trebuie să aibă ceva în comun, dar nu totul.
Dacă nu au nimic în comun, nu le poți compara, ca să afli diferența.
Dacă ar fi identice, nu ar fi diferență între ele.
Astfel întrebarea dtale implică din partea dtale că cele două au ceva în comun.
Să vedem ce ar putea să aibă în comun în primul rând.
Iubire = atracția sexuală dintre două persoane, trăită la nivel cerebral, ca conștiință a ei și sentimentul atașat. Aceasta este decfiniția pe care o utlizează TPU-iștii adolescenți și tineri.
Fericire = senzația de bine, bunăstare care nu este doar temporară, ci durează mai mult timp. Și aceasta este o definiție simplă TPU.
Ce au ele în comun?
Sunt stări de spirit, de conștiință, modalități de a percepe lumea.
Diferență netă.
Iubirea este un sentiment orientată spre o entitate externă.
Fericirea este o trăire interioară, care poate fi conectată cu o entitate externă concretă, dar poate fi și un sentiment rezultantă a unei stări interioare neconectată nemijlocit cu exteriorul.

| Drimmero a răspuns:

Iubirea e procesul, fericirea e efectul, practic fericirea e rezultatul pe care oamenii il vor prin diferite metode.
Iubirea e ceva mai practic,, fericirea mai abstracta.

| Hammurabi a răspuns:

Sorry, dar întrebarea n-are logică.
Poți întreba care e diferența, doar dintre două lucruri care aproape se confundă.
Iubirea și fericirea sunt două chestii total diferite.
Nu există "o diferență".
Sunt zeci, poate sute de diferențe.
Ceea ce face ca întrebarea să fie superfuuă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poți fi fericit și fără să iubești. Poți să iubești și să fii nefericit. Nu prea are sens întrebarea.

Răspuns utilizator avertizat