| anonim_4396 a întrebat:

Care loc de munca credeti voi ca este respectat? Dar care nu?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sofer privat la bordel sa duci femei cu masina (o meserie respectata) si buna financiar

| Bacemi a răspuns:

Un loc de muncă în care e necesară perfecționare continuă. Unde trebuie să faci periodic cursuri şi să fii la curent cu tot ce mişcă pentru a putea oferi valoare. Îmi vin în minte medicii, nutriționiştii, psihologii, pompierii, antrenorii de fitness (care studiază şi anatomia corpului). Cu astea nu poți să te joci, chiar dacă ai un caracter infect sau doar dificil, contează mult să ştii ce faci.
Cred că nu sunt respectate meseriile de vânzător, muncitor în fabrică sau agricultură, gunoier, designer interior şi de haine, chestii pe care ai impresia că le-ar putea face oricine.

| Bondarel99 a răspuns:

Din ce am văzut eu, persoanele de la ambulantă sau SMURD.

| Freya1 a răspuns:

Orce in care esti pe cont propriu sau sef esti respectata restul nu ca nu ar trebui dar asta e lumea in care traim.Eu sincer respect orce meserie

| J0B0MAT a răspuns:

Nu ştiu de alţii, dar eu am un mare respect pentru militari.

| syd2 a răspuns:

Toate locurile de munca is la fel, oamenii is diferiti straight face

| PersonajFictiv a răspuns:

Eu nu tratez persoanele mai aiurea doar pentru ca au un job mai " de jos " din punctul de vedere al altora ( totusi, daca nu ar exista gunoierii am merge pe strazi murdare si nu ar fi ok - orice job, sau aproape orice job tine societatea pe picioare sa nu se prabuseasca)
in shimb, ii respect mai mult pe cei care au un job mai dificil si care necesita mai multa bataie de cap, mai multa intelegere, sacrificiu ( medicii de exemplu ).

| Caro34 a răspuns:

Pai, locul de munca, in sine, iti ofera mai rar respect insa tu, ca persoana, ocupand acel loc de munca, prin ceea ce tu faci acolo ajungi sa fii respectat si foarte apreciat. Eu de ex. am lucrat intr-o universitate foarte recunoscuta insa fara munca mea la catedra nu am castigat nici un respect. Cand studentii mei intrau si lucrau in proiecte alaturi de alti oameni si foloseau ceea ce invataseram impreuna in facultate, abia atunci materia mea si eu ne-am castigat respectul cuvenit si noi generatii. Ma indoiesc ca poti fi: un judecator respectat, un medic apreciat, un scriitor recunoscut, daca nu depui munca sustinuta in meseria ta cu care, mai tarziu, sa zici ca esti consacrat. Posibil ca o meserie este respectata, daca tata, mama, bunicii, care au lucrat in acelasi domeniu, au luptat enorm sa ajunga pe pozitii bune in ierarhia sociala insa meseria in sine... ma cam indoiesc ca este respectata, daca tu nu faci nimic si esti un terchea - berchea! Am mai auzit si chestii ca, daca merg la Drept sunt un cineva... Ma indoiesc ca poti fi un cineva, daca nu muncesti nimic! Sau poate ai bani si face altcineva munca in locul tau, dar in rest nu cred! Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Caro34):

Am auzit de multe ori chestii ca " se duce in Spania la cules de capsuni" sub forma de insulta. Doctorii stiu ca sunt apreciati pentru ca salveaza vieti, chiar daca multi sunt aratati cu degetul pentru ca vor bani la buzunar. Bine, pe multi nici nu ii condamn la ce salariu de rahat au unii. Cel putin asa citesc ca se plang, habar nu am ce salariu are un doctor in Romania sau Italia.

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

In RO mai avem inca mentalitatea aceea ca, daca mergi la cules de capsuni in Spania sau la ingrijit de batrani in Germania, atunci esti un nimeni fiindca astea sunt meserii fara respect insa crede-ma ca am cunoscut oameni din ambele categorii si nu numai care faceau o munca super, erau respectati pentru ceea ce faceau, ba mai mult primeau preme (bonusuri salariale) pentru munca deosebita depusa. In strainatate nu gasesti capete inchise ca in RO... La noi mentalitatea, felul cum gandim, ne omoara, nu munca in sine! Am lucrat in spitale si am vazut si cum primeste medicul banul fiindca nu vrea sa se comporte frumos cu omul amarat care cauta intelegere inainte de altceva si care ar da totul sa-i spui ca se va insanatosi, chiar daca avea doar o amarata de apendicita care dura operatia, in sine, 15 min. In fine, sunt multe de scris insa nu mai vreau sa-mi aduc aminte ca asta a fost unul dintre motivele pentru care am parasit tara sa merg in strainatate - ma saturasem de: nepotisme, cadouri, pachete etc. ce le vedeam primite pentru nimic; el trebuia pur si simplu sa-si faca meseria pentru care era platit! Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Caro34):

Inca nu am intalnit o persoana care sa plece din Romana de la prea mult bine asa ca te inteleg laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Controlorii de trafic aerian, dispecer de zbor, tot ce înseamnă uniformă de armată, jandarmi, pompieri etc, doctori, piloți, stewardese că au uniforme drăguțe, mineri, muncitori, mecanici eeeetc.
Și nerespectate: cei de la curățenie ( să se înțeleagă că eu n-am nimic cu ei ), asistent manager, secretare, consiliul local, miniștrii etc

Răspuns utilizator avertizat
| SunsetAway a răspuns:

Depinde de catre cine. La mine la tara numai doctorii, popii si politistii sunt vazuti bine. Restul sunt meserii de fraieri cu salariu minim ori ceva ce n-au pomenit.
Pana la urma orice loc de munca pentru care exista o scoala de studii superioare poate fi vazut bine.

| anonim_4396 explică (pentru SunsetAway):

Observ ca ai revenit cu alt cont

| SunsetAway a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din cauza lui IStephl si aleia care s-a luat de tine ca folosesti "patetic" cu sensul din engleză.

| anonim_4396 explică (pentru SunsetAway):

Eu cred ca doar ana tea raportat