| freehugs a întrebat:

Care nume e mai frumos:Elena sau Corina?

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place Elena

| CorinePurple a răspuns:

Buna. Sunt noua in comunitatea TPU. big grin

Revenind la intrebarea ta :

Corina. Mie asta imi place. Elena totusi este prea comun. thinking

| kaya a răspuns:

Mie imi place Elena love struck dar nici Corina nu este un nume urat, imi place prescurtarea de la Corina-Cory.winking

| (0$t!n@ a răspuns:

Corina - Nume de fata folosit in germana, engleza si italiana. Sursa lui este kore, un nume grec ce inseamna fecioara.

Elena - Nume de fata folosit in italiana, spaniola, ceha, bulgara si romana. Corespunde numelui englezesc Helen, un nume grec ce inseamna "raza de soare". Acest nume se poate referi la o persoana din Grecia, o "Hellene". Sursa popularitatii se balanseaza intre o sfanta si o pacatoasa. Pe de-o parte este Sfanta Helena, mama lui Constantin cel Mare, a carei puritate i-a permis sa descopere Crucea Adevarata. Pe de-alta parte este Helen din Troia, al carei zbor adulter in bratele printului Troian Paris a pornit sangerosul Razboi Troian. Imaginea frumesetii rapitoare a Elenei din urma a ramas de-a lungul anilor.

fiecare are cate o parere nu ii poti "impaca" pe totiwinking este alegerea ta care iti place tie cel mai mult eu ti-am explicat ce inseamna fiecare tu decizi care iti place cel mai multwinking

| criss:) a răspuns:

Elena.si e nume de sfanta.happy

| Klara a răspuns:

Elena, fara discutii! love struck

| Ana a răspuns:

Elena.

| aallexxannddrra a răspuns:

Corina :X

| Ana-Maria94 a răspuns:

Elena:X este si nume de Sfant, dar nu de asta imi place, imi place numele in sine.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Corina este frumos dar, si elena happy

| Kitty a răspuns:

Elena

| Lorelai a răspuns:

Nici unul nu e prea frumos! Dar dintre cele doua aleg Elena!

| thisissolawl a răspuns:

Aleg Corina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coryna este sotia mea si imi place

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Eu ma numesc corina elena
elena sincera sa fiu nu mi-a placut niciodata sa mi se zica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer iti spun elena ca e nume fain

| augu33 a răspuns:

Corina este cel mai frumos nume din lume. Elena este nume de sfant dar corina imi place mie