| mihaela_7412 a întrebat:

Care stie daca pentru a fi avocat trebuie sa stii engleza?

3 răspunsuri:
| Zambet a răspuns:

Da! Trebuie sa stii o limba straina din cele care iti dau ei happy

| ikram a răspuns:

Nu este obligatoriu, dar este foarte bine sa stii o limba straina, si oricum la facultatea de drept se fac 2 ani limba straina.

O limba straina este bine de stiut pentru orice profesie.
Pana la urma nu se stie niciodata, poti sa ai clienti straini, plus ca poti sa ajungi si la CEDO (chiar daca acolo poti sa faci cererile si in limba romana). Plus ca mai sunt avocatii care lucreaza pe drept comercial la care le trebuie macar o limba straina.

| elena a răspuns:

Printre altele si engleza.