| NevastuicAaA a întrebat:

Care sunt avantajele faptului ca suntem liberi? De ce este bine sa fim liberi? (aspecte pozitive si negative)

3 răspunsuri:
| Nordic a răspuns:

Libertatea îți oferă fericire sau posiblitatea de a face ceva pentru a atinge fericirea. Dacă ești într-o inchisoare nu poți face multe lucruri, dacă ești bântuit de o patimă oarecare și nu poți scăpa de ea deși vrei să scapi, iar devii trist, dacă ai mulți bani, averi de tot felul, femei, mașini etc, tot nu poți fi foarte fericit în cazul în care ști că ești urmărit de cineva sau amenințat și nu ești fericit cu adevărat.

| Woodenpints91 a răspuns:

La ce fel de libertate te referi, că-s de mai multe tipuri libertăţile ăstea, fiecare cu avantajele şi dezavantajele ei, însă doar una se poate numi libertate 100%, dar pe aia puţini oameni o ating.

| M25M a răspuns:

Cine spune ca suntem liberi? Media, guvernul, religia, autoritatile? Cat de liberi suntem cand trebuie sa facem x, y, z si de asemnea nu trebuie sa face x, y, z, iar daca nu respectam aceste legi morale, sociale si legislative atunci riscam sa fim ostracizati de catre societate?