| sandramaria20 a întrebat:

Care sunt toate lucrurile cu care poti masura greutatea corpului? Eu stiu ca este balanta,cantar, banda de masurat(cu care masori de fapt inaltimea)si mai este o chestie care are un carlig si nu stiu cum se numeste, imi spuneti va rog?

Răspuns Câştigător
| Harumiiii a răspuns:

In primul rand "lucrurile" astea se numesc instrumente de masura. Apoi, aceste instrumente de masura pe care eu la numesc la total "cantare"( in acestea fiind incluse balanta, cantarul cu resort/arc si restul) masoara MASA corpurilor si NU greutatea. Valoarea greutatii propriu-zise o obtii inmnultind (m) masa cu acceleratia gravitationala (g care e aproximativ egala cu 9, 8m/s). Daca vrei sa masori greutatea folosind un instrument, dinamometrul aka "tot o chestie cu arc si cu carlig" e ala (care masoara de fapt forta, dar greutatea fiind forta cu care Pamantul atrage corpurile, e logic. Si apropo, cantarele cu resort despre care am zis functioneaza pe principiul dinamometrului desi masoara masa. Povestea e cat se poate de logica avand in vedere legatura dintre masa si greutate.)
Apoi, masa se masoara in kilograme pe cand greutatea are unitatea de masura Newton (fiind o forta).
Si da. Banda de masurat sau ce o fi aia la care te-ai gandit, nu are nici o treaba cu masa sau greutatea.
In sfarsit, stiu ca nu voiai o prelegere "ca la scoala"si stiu ca "asta ai vrut sa intrebi" si "cui ii pasa daca zic greutate in loc de masa?". Si ai avea dreptate. Nimanui nu-i pasa, vorbind la general. Asta e problema. De aceea, nu as fi putut raspunde la intrebare fara sa clarific chestia, din putinul respect pe care toti ar trebui sa-l avem pentru "mama fizica".

1 răspuns: