| موسيقى a întrebat:

Cartea preferata.Argumentati. Funda la cel mai intelegator raspuns.

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Stapanul Inelelor de J.R.R. Tolkien, de departe cea mai buna carte scrisa vreodata.E absolut epica, in fiecare pagina pe care o citesti.Ador stilul lui Tolkien si stradaniile lui extraordinare de a crea o intreaga lume, Pamantul De Mijloc si toate celelalte taramuri.Imi plac la nebunie toate personajele din carte,dar cel mai mult imi place taria de caracter si staruinta fiecaruia.E o carte totala, care iti schimba conceptia despre lume, daca o lasi.

1 răspuns:
| AG a răspuns:

Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde
E o carte de fictiune, plasata in secolul IX. E si foarte filosofica si plina de mister. Dorian Gray, un tanar de o frumusete inumana se intoarce in Londra si un prieten de-al sau ii realizeaza un portret. Cand Dorian constata ca portretul va ramane vesnic tanar si frumos iar el nu face un "pact" cu diavolul[extraordinar de fin si greu de scos din context in carte] pentru ca el sa ramana vesnic tanar si portretul sa ia asupra sa trecerea anilor cat si pacatele tanarului. Cartea m-a impresionat prin finetea sa, descrierile geniale, replicile filosofice si personajele unice. Dramatica, poate chiar brutala in sfarsit, e o carte pe care trebuie sa o citesti. O adevarata capodoperahappy