| StrongHeart a întrebat:

Cat de critic esti cu tine insuti?

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand metidez si cand ma plimb pe jos reflectez asupra conștiinței si a subconștientului meu, critica excesiva duce la a evita totul si a avea o stima de sine scăzută, e bine sa fii constient dar si înțelept, de exemplu pe mine ma convins unele boli sa slabesc acum incerc sa dau mai multe sensuri, scopuri unei existente absurde., fii conștient mereu de tine însăți, sfaturile sunt bune dar si sa iti propune o soluție, in ro e un popor barfitor, urâcios, critic negativ, foarte invidioși

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oho... ma invinovatesc pentru tot ce se intampla in jurul meu. Daca as fi fost in stare sa fac totul astfel incat toti sa fie fericiti... dar nu o fac.

| Frank51 a răspuns:

3/10, as fi preferat un 6/10, cu cat mai critic cu atat mai bine.

| SilentRain a răspuns:

Meh nu prea mult

| Sofer a răspuns:

Puțin dar încerc sa nu îmi dau singur hate.

| Seba2013 a răspuns:

Cine are un temperament voluptos trebuie sa fie cel mai mare dezobedient al sau.
Aristotel in Etica Nicomahică vorbeste despre 3 tipuri de oameni : Unul voluptos, altul intelectual si celalalt spiritual.
El spune ca tipul voluptos care cauta fericirea in placeri ajunge sclav, ca animalele, nu poate fi el insusi. Doar un om care dezobedeste acest design (prin post, infranare, etc.) poate sa se salveze, altfel acest design o sa il tina captiv in lumea voluptoasa. Se mareste acest design iar el se face mai mic.

Crestinii vorbesc de concupiscenta sau pofta care nu este de la Tatal ci din lume (1 Ioan 2:16), de la Adam atunci cand a pacatuit. Noi acolo eram neconditionati, indeterminati, doar dupa ce au pacatuit am devenit conditionati. Acolo s-a marit voluptatea spre pamantesc, am inceput sa simtim patimi care ne departeaza de Creator. Stiintificii spun ca daca maresti placerea devenim mai sclavi, conditionati iar vointa si libertatea scad. Interesant este daca un om se poate comporta rational, logic si cu o pasiune normala. Animalele au un instinct normal, insa daca le conditionezi, transforma mediul in scop. Deterministii tari spun ca noi nu avem liberul albitru. Insa compatibilistii spun ca noi suntem agenti care putem schimba destinul. Deci cu alte cuvinte spiritul inclina balanta fatumului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Pai revino-ti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

O spui de parca ar fi ceva rau sad

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Te-am vazut mereu ca esti prea critica cu tine insuti.Cateodata e bine sa mai lasi de la tine si sa te bucuri de moment.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

M-ai vazut "mereu"? Interesant.
Probabil ai dreptate, dar nu functioneaza la mine.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Adica ce vreau sa zic este sa fii mai vesela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Sunt.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că mai mult decât sunt alţii cu mine.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Pai nu are rost sa fii asa. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Are,nu are, aşa sunt eu.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Intr-o anumita masura conteaza sa fii critic, eu ma judec mereu pentru tot ce fac si ce spun, dar la sfarsitul zilei conteaza sa fii multumit cu tine insuti. Daca asta functioneaza pentru tine, go for it.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Câteodată îmi face bine, câteodată îmi face rău.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Stiu. Si eu sunt asa, iti face rau cand regreti prea mult, asa-i?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceilalti de ce sunt critici cu tine? si tu la ce aspecte te critici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Când cer prea mult de la mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

De ce? Că aşa e lumea.Ce, cu tine nu e nimeni critic? La mai multe.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Sunt numai prosti pe site,ii ajuti,vorbesti cu ei,nu le spui ca-s de cacao,desi miroase de la o posta,ca sa nu-i jignesti si te jignesc ei, pai fmm de sclavi imi vine sa va iau la palme, din cauza lor se imbogatesc psihologii, ca ma fac cu capu' cate unii prosti, prejudiciosi fricosi, sclavi infecti si barfitori care canta melodii de tot ***.
Uitati-va la prostanacu asta ce canta
https://www.youtube.com/watch?v=a5JHraBsMMQ
Si se crede mare artist, i-am spus cum functioneaza lucrurile si se pune pe jignit, pai bine ma jigodie eu nu ti-am zis nimic ca esti de ca.cat si canti la minore si nici alea nu se uita la tine si tu imi faci figuri din astea, da-va-s cu slobodanie sa va dau peste ochi de retarda.ti infecti, te apuci tu sa-l jignesti pe iron mike, ca esti un sclav de 60kg si 40 de ani si nu te vede nici pu.la,ala a facut mai mult decat tot neamu ma-tii pentru orfani si oameni bolnavi de cancer, tu stii doar sa dai din gura ca o ***.
M-am saturat de lacheti si zdrente, e plina lumea de ei.
Le oferi totul si ti-o trag la mumu, ca de, asa se intampla cand esti bun la suflet ti-o iei la mumu.
Bag ceva in lumea voastra buna
Dedicatie la toti sclavii de pe TPU.
https://www.youtube.com/watch?v=3IRpfht3X50&ab_channel=LaFamilia

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Comenteaza toti prostii pe tpu.Si eu mai comentez aiuera, scuze Hyacinth daca ti-am zis ceva urat, dar am zis ce am simtit mereu, unii se cenzureaza si scriu la misto si in capul lor nu e loc nici de pufarine

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu care credeam ca esti aproape de perfectiune...iar criticile nu apar in randul tau. Daca critica e constructiva, accept-o si fa o imbunatatire, daca critica e distructiva fa cu bolta pe ele.

Cu mine? din punct de vedere al caracterului si a felului meu de a fi nu avut nimeni ce sa-mi reproseze, am vorbit frumos pe unde m-am dus, m-am facut placut fiind natural, am si eu scaparile mele daca sunt enervat si provocat dar in general evit chestiile de genul,
Despre fizic: Am facut mai mereu tot ceea ce a tinut de mine, m-am intretinut, sport, aranjat, imbracat decent si toate astea, adica la urechile mele nu au ajuns niciodata chestii nasoale, ca de aflat aflii intotdeauna daca e ceva negativ despre propria persoana.
Daca stau mai bine sa ma gandesc doar chestii minore s-au zis despre mine, nu m-au afectat niciodata. Pai zi alea multe care sunt

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Perfectiunea e o anomalie,suntem fiinte cazute.
Niciodata nu am spus ca sunt perfect,dar urasc cand pun suflet in ceva si altii isi fac nevoile in tot ce iubesc eu.
Ce sa-ti reproseze,ai fost mereu neutru cu ei,asa am fost si eu, chiar daca imi venea sa le zic cate ceva, m-am abtinut dar se pare ca atunci cand esti bun esti luat de prost, asta e adevarul neplacut.
Te-as contrazice doar daca as tine cu alta echipa de fotbal, hai noroc ca esti un om fain happy

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Perfectiunea nu exista, e mereu loc de mai bine. De ce iti bati capul cu toti soboscartanii? Pe net toti sunt zmei, tari in gura si se dau ceea ce nu pot fi vreodata, am renuntat sa raspund provocarilor de genul pe net, i-ai la lupa intr-un stil bun si atat.

Se mai gasesc si destui arlechini care sa si-o caute cu mine pe aici dar daca imi pun mintea cu ei ar insemna sa fiu mai jos decat ei.

Oricand am apreciat o ironie/intepatura venita din partea unui rival, dar sa vina pe argumente si sa vorbeasca din cunostintele pe care le are daca vrea ca disputa sa aiba o nuanta. Sanatate si tie! noi parca am vorbit si pe discord acum ceva timp, nu? sau te confund

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

De prost ce sunt, ca m-a crescut mama intr-un fel si vreau sa ii respect pe toti si sa-i consider egali, dar unii pur si simplu iti iau bunatatea drept slabiciune, sunt scarbit.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Doare tare ca vrei sa-i ajuti si ei vor sa te arda, nu toti, dar aia care fac asa sunt niste oameni reci.

| StrongHeart explică (pentru Drimmero):

Da,am vorbit.Sanatate,doamne ajuta

| Drimmero a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu-ti mai bate capul ca nu ajungi nicaieri, deci stai potolit/

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Ioi,da' ce-ai păţit? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Aproape de perfecţiune? Mă faci să râd.
Păi, sunt mult criticată pentru lucrurile pe care le fac şi nu ar "trebui" să le fac şi pentru cele pe care ar "trebui" să le fac, dar nu le fac.Pentru tot felul de rahaturi în general, dar destul de des.
Am zis la modul general.
Constructivă nu prea e şi nici nu prea ţin cont de critica oricui.
Şi nu mă refeream la fizic.Acolo nu am fost niciodată criticată.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

De cateva ori pe luna sunt suparat pe oameni

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

sad

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si lucruri nu ai facut tu si trebuia sa le faci? Fa-ma sa inteleg, daca se poate.

Nu ai fost criticata la fizic? La modul ca arati atat de bine incat si haterii faceau spume )))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mă apuc să dau acum exemple.Am zis şi eu aşa la modul general pentru ce sunt criticată în marea majoritate a cazurilor.