| DaciaRomania a întrebat:

Cat de des consumați conserve de pește și de care pește mai exact?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aproape deloc de cativa ani incoace. Nu mai au gustul dinainte. Mai optez cateodata, pentru ton bucati, cu zeama de lamaie.

| Violleta2022 a răspuns:

Mancam peste saptamanal (pe gratar): somon, baramundi sau pastrav.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar ton in ulei de masline

| ReddY25 a răspuns:

Deloc,consum peștele gătit, în pesmet

| mont a răspuns:

Uneori si 5-10 pe saptamana, de ton. In calatorii in special cand nu prea am alte variante de mancare neperisabila.

| sweetys a răspuns:

De cate ori imi e pofta, ton in suc propriu. Si ma uit sa nu porovina din zonele radioactive ( le gasesti pe net sub denumirea de ex. FAO 71, FAO 83 etc. ele sunt mai multe. Atata timp cat nu faci exces nu ai de ce sa iti faci grij, cum au zis si colegii, pestele sau fructle de mare contin destul de mult mercur, ceea ce poate duce la intoxicații grave l, dar doar in cazul unui consum mare( sa mananci la toate mesele timp indelungat, ceea ce e oricum nesanatos).

| ALM2000RO a răspuns:

Nu consum deloc pește sub nicio formă și de niciun fel, mi se pare cel mai scârbos aliment din câte există.

| DaciaRomania explică (pentru ALM2000RO):

E sănătos!

| ALM2000RO a răspuns (pentru DaciaRomania):

Da, este, nu am contestat asta. Spuneam doar că eu nu mănânc căci îl consider scârbos și că nu voi mai mânca niciodată (am mâncat când eram mic de m-am scârbit - acum am 23 merg spre 24). Doar pentru că un aliment e sănătos nu înseamnă că trebuie să-l consume cu toții, dacă unora nu ne place acel lucru. Sunt și alte alimente sănătoase pentru consumul meu.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cam una la doua luni, ton marca consacrata preferabil facute prin Italia.

| RaluAle00 a răspuns:

Când îmi este poftă. Nici exagerat că după acea sa borăsc.Acuma nu-s eu cumpăr din alea care na sunt bune macrou in tomată sau ceva de genul.Sunt bune

| golfgt2006 a răspuns:

Eu consum conserve de ton, maxim două pe săptămână. De ce? Ia în considerare faptul că cele cu ton conțin mercur și consumate în cantități mari pot afecta sănătatea. De asemenea, mai consum și conserve de macrou în sos de tomate! Mi se par absolut delicioase. Astea ți le recomand eu!