| anonim_4396 a întrebat:

Cat de incostienta e lumea.
Nu stiu cat e de gravă chestia asta cu corona virus, dar si o epidemie de gripă daca e si ti sa spune stai in casa, de ce oamenii nu pot intelege? E plin pe banci si pe strada de oameni si copii cu replica "e faina vremea cum sa nu ies".Bai, ma ia capul grav.Am inteles ca e exagerat sa iti faci provizii, nici nu sunt de acord cu cumpărăturile exagerate.Inteleg ca oamenii merg la munca sa aiba din ce sa trăiască si sunt de acord.E bine ca inca avem magazine, farmacie si tot restul încă deschise.De ce unii vor sa stea forțat in casa cu poliția la usa fara loc de munca? De ce nu pot sa poarte un rahat de masca (pentru ca farmaciile sunt goale deci cineva le-a luat)? De ce nu pot sa se deplaseze doar pentru strictul necesar si munca si trebuie sa iasa la plimbări? De ce mamele sunt asa inconștiente si isi plimba copiii pe afara in loc sa ii tina acasa daca tot nu merg la școală? Ce e cu tara asta?

23 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zero.

| Drimmero a răspuns:

Omenirea a supravietuit unor calamitati mult mai insemnate decat Corona, treaba nu mai e de luat in gluma, insa trebuie sa admitem cu totii ca se exagereaza la greu, totul din cauza presei si mass-mediei. Oamenii constienti trebuie sa ramana in case, sa isi limiteze activitatile pe afara, nu de alta dar iti e mai bine cand esti sanatos si fara febre sau serii de tuse seaca stand prin spitale care e cel mai ostil mediu in comparatia cu domiciliul tau. Capul sus,, va trece si episodul corona, strict pe cale rationala si cu calm trebuie rezolvat.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Asta am spus si eu, de ce sa nu evităm sa ne îmbolnăvi toti si sa stam prin spitale ca boi cand putem rabda un pic si sta in casa daca nu e urgent sa iesim.

| J0B0MAT a răspuns:

Chiar e inconştientă multă lume.
Oare ce va face lumea asta inconştientă dacă va fi război, dacă de acum trebuie să nu iasă din case...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Românii sunt nesimțiți de fel, nu o să facă niciodată ceva pentru prevenție. Chiar și atunci când e vorba de probleme serioase ajung la medic cu 3 zile înainte să crape laughing.

| Freya1 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai sa stii ca nu.Hai ca mai zici daca iti ziceau romani tai "Ba stai in casa" ca te gândesti "deh voi cu ideile voastre" dar iti spun străini "Ba noi am redus din transmitere stand in casa, bătrâni stau in case ca oricum sunt pensionari, la copii le-am gasit activități prin casa sau pe lângă casa, noi am redus cat am putut plimbările si am iesit decat daca a fost strict necesar" dar noi nuuu, daca nu stau babele sa vada ce o mai facut vecinul si nu dau corhazu de la una la alta nu le e împlinită ziua. Daca nu ies șmecheri pe strada sa isi arate noile haine nu e treaba treaba. Daca nu ies unele nebune cu copii după ele peste tot si dupa la urgente sa se smiorcaie ca le mor copii nu e Romania.

| CleanHeart a răspuns:

O sa se trezeasca ei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că nu sunt bătuți în cap și au creier, nu se i-au după panica, își controlează frica.
auto izolarea trebuie facuta doar daca ești infestat și răcit, atunci recomandat și de către medici sa stai in casa, pentru ai nu infesta și pe ceilalți. As zice doar cei în vârstă și care au probleme respiratorii sa limiteze contactul cu exteriorul. Pentru că probabilitatea lor să aibă probleme e mult mai mare.
Oricum văzusem o estimare că pandemia asta o sa dureze ceva, deci cam 70 la sută din populație, trei sferturi oricum o sa aibă acest virus, nu scapi stai linistita.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mor.Şi de unde poţi tu să ştii că nu eşti infectat? Şi asimptomaticii pot transmite virusul.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi tu daca nu ai de ce neapărat să ieși, sa călătorești de ce te riști să te duci.Sti cum e chestia? Pana ieri nu ii puteai scoate din casa si acum brusc le vine doar de duca.Nu trebuie fi paranoic, dar trebuie sa conștientizeze că daca tot creste numarul de infectati chiar o sa mori in casa cu poliția la usa.Nu e vorba doar ca iei boala, e vorba ca din cauza unora nu se va mai putea iesi nici cat se ieșea până acum.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai decât să fii, ideea e să nu dai mai departe laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masca aia e doar sa nu transmiți. Și în ultimul rând, Bucuresti e aproape pustiu

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu transmiți, sa nu iei nu iti strica macar sa încerci ca de aia sunt facute zic eu.In zona in care sunt eu nu se mai găsesc dar nu vezi unu cu ea pe fata culmea ironiei.Pe la mine e plin de lumea peste tot.

| Alexandrionelu a răspuns:

Când vor fi 30.000 de infectați și peste 2000 de morți, cum este acum în Italia, atunci vor sta și românii în casă. Până atunci se vor mulțumii doar sa scuipe cu rahat spre diaspora și să își urmeze viata lor confortabila, fără a face nici un sacrificiu.
In Italia deja medicii trebuie sa aleagă pe cine salvează și pe cine nu. Deconectează bătrâni de la aparate de respirație artificiala, pentru a salva persoane mai tinere. În România va fi și mai rău pentru că în loc să fi construit și echipat spitale, noi am investit în Catedrala Mântuirii Neamului...

| Freya1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sti cum e chestia? Si eu am o problema cu uni din diaspora, dar acum daca tot s-a intamplat ce s-a intamplat si nu prea mai ai ce face încerci macar sa te salvezi pe tine si pe cei dragi tie sti....stand in rahatul ala de casa nu pe banci, la ocazii, prin parcuri ca te plictisești.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Freya1):

Majoritatea românilor din tara au o problema cu diaspora, pentru simplul fapt ca nu se afla în situația lor, cu bune și cu rele.
Oricum, virusul s-ar fi răspândit în toată Europa, dacă nu prin diaspora, atunci prin transportatori, oameni de afaceri, turiști, etc. Dar pentru romanul de rand este mult mai ușor sa găsească un țap ispășitor, decât sa facă ceva pentru limitarea acestei pandemii. Vi sa cerut sa stați în casă, oameni buni, nu sa mergeți la război, este chiar asa de greu?

| Freya1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sunt supărați pe diaspora pentru ca uni au facut tara cu ou si cu oțet, ca nu mai vor sa vina aici etc si acum fug acasa. Poate se extindă, dar faptul că mulți au mintit ca vin din alta parte, au fugit de un control sau o izolare, au ieșit pe strada in voie ia supărat pe români.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Freya1):

Diaspora înseamnă undeva între 3 și 5 milioane. Ți se pare corect să ne bagi pe toți în aceeași oala pentru ca niște indivizi dubioși cu ceafa lata și bronzata fac niște declarații idioate? Au rămas și în țară destule astfel de specimene; ți-ar plăcea să fi considerată la fel ca ei?
Spui ca multi au fentat sistemul de control/izolare. Hai sa îți spun ce știu eu:
-Suntem plecați undeva între 3 și 5 milioane de români din țară, nimeni nu știe precis.
- De la începutul epidemiei/pandemiei s-au întors în țară undeva în jur de 40.000, adică aproximativ 1% din diaspora.
-Din cei 40.000, sa zicem ca 2000 au fentat carantina, deși eu cred ca au fost mult mai putini.
Asta îndeamnă 5% dintre cei întorși, adică 0, 05% din totalul diasporei.
Ți se pare corect să ne faceți pe toți cu ou și oțet pentru acțiunile necugetate a 0, 05% dintre noi?
Urat din partea voastră dragi români încuiați la minte! Foarte urat!

| Freya1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu am spus de toti si cred ca nu a specificat nimeni ca toti sunt asa sau asa.Sa spus că numărul de infectati nu creștea daca acei inconstienti ce au venit si nu s-au ținut de reguli nu făceau asta.
Au fost multi din diaspora ce au spus că nu se întorc acasă ca sa nu isi puna in pericol familiile si restul tari si ii apreciez.Dar cred ca si pe mine ma judeca străini daca luam o boala de la mine din țară si fugeam la ei sa ma salvezi si le imbolnaveam populatia.Si nu, nu sunt doar cei cu ceafa lată mai sunt si (imi pare rau ca ma exprim asa) țăranii aia (ce stau la tara dar nu genul de tarani simpli ci si ca si comportament) ce se plimba acum prin sate fara nici o treaba.Eu acum sunt la tara ca aici am fost cand sa pornit isteria si aici am rămas si in sat si pe langa sunt foarte multi veniti de la mama naibii ce se plimba pe drum fara grija si fara un control și nu sunt tigani.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Freya1):

Ma repet: cei care s-au întors în România reprezinta aproximativ 1% din diaspora și doar 0, 05% au încălcat regulile de autoizolare. Atacul ar trebui sa se concentreze pe acela persoane, nu sa blamam întreaga diaspora pentru asta. În plus, îți garantez ca nu s-au întors oamenii stabiliți cu adevărat în străinătate, eu, de exemplu am aici o casa a mea, o familie, un loc de muncă, sunt plecat de 11 ani și nici măcar nu am luat în calcul sa părăsesc tot și sa ma întorc în România și sa abandonez tot. Au plecat în România zilierii, șomerii, cei care munceau la negru, nu adevărată diaspora ci aceea care au fost în străinătate cu gândul de a face niște bani afara și a se întoarce apoi acasă. Perspectiva celor care critica "diaspora" în general este extrem de îngustă și de limitată!

| UniData a răspuns:

Tot ei se vor plange ca spitalele si doctorii nostri sunt degeaba cand cei dragi lor vor incepe sa moara. Nesimtirea nu are leac!