| DDCC a întrebat:

Cât de ușor vă îndrăgostiți și cât de ușor iertați?

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cat de usor mi se da voie.

| mona a răspuns:

Ma indragostesc usor dar cu iertatul stau mai prost

| Melancolică a răspuns:

Persoanele cred că la fel cum se îndrăgostesc uită şi persoana iubită. Iubeşti repede, uiţi uşor. Iar la partea cu iertatul depinde şi de situaţie... acum nu o să ierţi o persoană care te-a bătut pe stradă şi alte chestii de genul.
Baftă!

| DDCC explică (pentru Melancolică):

Asta da, dar mi se pare mie sau când iubești cu adevărat ierți mai ușor greșelile persoanei dragi? Zic la modul general, sunt curios de opinia fiecăruia, inclusiv a ta.

| Melancolică a răspuns (pentru DDCC):

Dacă sunt greşeli minore, da, poţi să treci peste, doar că nu mai iubeşti ca înainte. Încrederea se câştigă greu dar se pierde uşor. Nu poţi avea încredere în cineva care te înjură, te bate şi toate cele. happy

| DDCC explică (pentru Melancolică):

Știi cum e? Când este vorba de violență, de înjurături, atunci nu mai este deloc iubire iar persoanele care fac asta nu merită atenția deloc. În loc să-i confruntăm putem alege să facem alte lucruri, mai utile pentru noi.

| Melancolică a răspuns (pentru DDCC):

Când trăieşti cu o persoană de ceva ani te obişnuieşti cu el/ea cu bune şi cu rele. Dar când este iubirea aia de simţi că mori pentru cineva... mi se pare că deja este obsesie. Cum să iubeşti o persoană care nu dă nici 2 bani pe tine? Mi se pare că persoanele alea nu mai sunt întregi la minte.
Dacă mai ai nevoie de părerea mea, aştept un mesaj de la tine. Baftă!

| DDCC explică (pentru Melancolică):

Când dragostea e oarbă, omul nu mai gândește logic, toate stările lui sunt predominate de "cântul inimii", care preia rolul rațiunii.
Spre exemplu dacă familia îți zice să încetezi o relație cu cineva dintr-un anumit motiv, nu te lasă ceva din tine să faci asta până când acea flacără a iubirii se stinge într-un final, nemaiavând "sursă de alimentare".

| Wøodenpints a răspuns:

Extrem de greu, în ambele situaţii.

| VladGH a răspuns:

De indragostit e usor dar eu de exemplu nu iert cit de indragostit oi fi. Altii iarta si merg inainte dar apoi se intorc la ceiia ce au iertat.

| lolium a răspuns:

Ma indragostesc si iert greu

| negrisor a răspuns:

De indragostit oricune se indragosteste de o persoana speciala dar depinde si de persoana ca nu toti suntem in aceeasi postura sa iertam diferite lucruri >>>de exemplu la mine merge asa eu ma indragostesc repede dar si iert repede pentru ca si noi la randu nostru suntem iertati e logicthinking funtasmug