| anonim_4396 a întrebat:

Cat e somajul la o vecime de 35 ani de munca?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Uite mai multe informatii la data publicarii lor in 24. 04. 09:
Indemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara în vigoare la data stabilirii acesteia, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate, astfel: 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani; 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani; 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani; 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

| tim a răspuns:

Deci lasand la o parte legile, realitatea e asta: eu sunt somer si am foarte putin peste jumatate din salariul pe care l-am avut. dar am cunosc multi someri cu vechime de zeci de ani, nici unul nu i-a in mana somaj mai mult de 540 ron.