| Aurelia a întrebat:

Cat la sutayin yang credeti ca are importanta aspectul fizic al unei persoane? Argumentati-va raspunsul.

Răspuns Câştigător
| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Buna, eu sunt de parere ca are importanta cam 40% - pentru ca frumusetea este trecatoare asa cum bine stim cu totii...
celalalt procentuaj de 60% fiind reprezentat de caracterul, sufletul si mentelitatea persoanei care sunt mult mai importante (cel putin pentru mine)
imi displac persoanele care vad pe prim plan frumusetea exterioara si care sunt prea oarbe sa o vada pe cea interioara...
de cele mai multe ori aceste persoane au de pierdut in "dragoste" ...pentru ca sunt prea orbite de frumusetea exterioara ca sa vada ca (uneori) cea interioara nu exista ...sau cauta de multe ori persoane frumoase fizic... fara a observa adevarata frumusete din interiorul altor persoane...

5 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Peste 75% in prima vaza.
Si simt asta pe pielea mea, nefiind un Fat-Frumos, sunt doar un prieten foarte bun pentru unele fete, descoperindu-mi interiorul in timp. SI de aici totul se plafoneaza.

| M.madallina a răspuns:

50 la suta, pentru ca nu conteaza numai caracterul persoanei, ci si fizicul(cel putin pentru mine)

| Dragosgan a răspuns:

40 %, pentru ca conteaza si moralul dar si sanatatea.

| hominid dreak a răspuns:

Nu stiu cat la suta are este important aspectul fizic al unei persoana, dar stiu ca este crucial. Un prim aspect este cel al imaginii de sine.Aspectul fizic al cuiva ar putea fi un barometru al imaginii sale de sine. Un om care umbla mereu dezlanat este o priveliste dezolanta nu numai pentru cei din jur, ci si pentru sine. Ajungem astfel si la capitolul estetica. Dumnezeu ne-a creat sa fim frumosi, eleganti, si chiar daca nu suntem inzestrati cu un aspect fizic extraordinar de frumos, putem compesa uratenia fizica cu eleganta sufletesca(amabilitate, altruism, etc.). Multi oameni, asa zis urati, pot fi placuti prin frumusetea sufletului lor, punand in umbra astfel handicapurile fizice.Acum, asta e, nu putem schimba fizicul cu care ne-am nascut, insa putem dezvolta atuurile pe care le avem.Aspetul fizic placut este important in relatiile cu semenii nostri. Spre exemplu, la prima intalnire te-ai prezentat oricum? Apoi, daca te duci la un interviu, sau la o intalnire de afaceri, o tinuta placuta, ingrijita, eleganta, este decisiva.In principiu prima impresie conteaza.Vei fi etichetat ulterior prin prisma acestei prime impresii.Atentie insa la oamenii pe care nu-i cunosti.Sub elegantul costum Armani se poate ascunde inima celui mai mare escroc international, iar sub hainele simple ale unui nebagat in seama sa se afle un suflet de aur. Intotdeauna aparentele inseala.In cei care sunt neglijenti cu ei insisi nu te poti increde, la fel cum nici cei eleganti nu prezinta garantie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte putin. Frumusetea interioara, mentala are un rol deosebit in a putea sa iti echilibrezi eventuala lipsa a frumusetii exterioare