NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cătălin Teniţă al nostru deşi nu prea apare pe TPU, lucrează intens la alte proiecte, cum ar fi un studiu despre cum şi cine propagă pe net-ul românesc superstiţiile, pseudo-ştiinţele şi tot felul de credinţe absurde. "Şarlatania şi nebunia în epoca online" from Zelist Monitor. Îl felicit pe această cale. Inspirată idee şi demersul în general.
http://economie.hotnews.ro/......abesti.htm
Păreri (despre articol/studiu)?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Eu sper ca studiul asta sa-si gaseasca cu adevarat eficienta.
Am tras si cateva posibile concluzii generate de comentariile de aici si de cele de sub articolul din link.

1)A pus poporul mana pe like si share. Poporul cel gregar face prapad in mass-media, cerand subiecte facile, de calibrul lipsei de discernamant de care da adesea dovada.
2)Mass-media nefiind in stare sa ofere continut ( pentru asta trebuie efort, capacitate de analiza si sinteza, fler etc.) ofera nimic, intr-o dialectica a nimicului ce pare a-si atinge tinta.
3) Majoritatea oamenilor nu traiesc in istorie, nu traiesc in filozofie, n-au legatura cu stiinta, abia traiesc de azi pe maine.

Daca-i 1) atunci hai sa vorbim despre elite. Elitele n-au mai produs nici ideatic nici structural nimic salvator de vreo 50 de ani. Nici macar un vis proaspat. Tot ceea ce avem este o instanta pedagogica osificata, rigida, care poate parea oamenilor simpli inabordabila, inaccesibila. In conditiile astea, e limpede ce alege poporul. De fiecare data cand cineva gandeste ca ignoranta e scris pe fruntile celor multi, ma uit spre elite. Intotdeauna acolo e si vina si rezolvarea.
Daca-i 2) atunci hai sa vorbim despre ipocrizie. Deschidem oare teveu, netul, ziarul ca sa aflam adevarul sau ca sa ne bucuram macar o picatura printr-o comparatie fie si instinctiva cu ceea ce aflam? E o iluzie ca putem opera cu amandoua. Adevarul tulbura, e menit sa-ti traga presul de sub picioare, nu infloreste nimic si nu se sfieste sa-ti arate singuratatea umana. Prima victima a fericirii este adevarul. Unii aleg fericirea si vor da like si share la ceea ce vor sa auda( ca Arsenie Boca este salvarea, ca noi-dacii suntem importanti si ar trebui sa fim respectati prin definitie, ca nu suntem singuri ci ne privesc din gaurile prizei zeci de extraterestri care vor face dreptate, ca daca-s fecioara totul este sa-mi gasesc un taur si viata va fi rezolvata etc.). Nu pentru a juisa ca raspunsurile vietii sunt atat de simple si clare cum le face mass-media sa para ci pentru a fugi cu orice pret de adevar, de aia dau share si like atat de multi.
Daca-i 3) atunci Deal with it!

Da. am o veste buna si una rea. Vestea buna este ca din 2014 pana azi unii sunt cu 32% mai fericiti cand se gandesc la masonerie, 78% cand se gandesc la extraterestri si ingeri, 153% cand se gandesc la noua medicina germana.
Vestea proasta este ca sunt fericiti in detrimentul adevarului.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Leo, cred că-s defectă, ceva, că ai transmis acum atâtea adevăruri, iar eu mi-s toată un zâmbet şi mor de drag, deci super fericită. Da' să nu cumva să mă reseteze careva! laughing

34 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Studiul e super-ca-lumea.
Din pacate, la nivelul de (in)cultura la care au ajuns foarte multi romani, studiul e frectie la picior de lemn.
Foarte multi romani au inca si -lucru si mai rau, propaga- o mentalitate de Ev Mediu in care se uita lung la drobul de sare si asteapta sa le pice-n cap.
Gandeste-te ce sondaj de opinie s-ar putea face numai aici, pe TPU, fara sa intrebi nimic. E suficient sa citesti intrebari si raspunsuri ca sa-ti dai seama cam pe unde suntem cu mentalitatea.
Si nu ma refer la copii, ca astia, saracii nu stiu de niciunele. Ma refer la adulti, ceea ce e al naibii de trist. Pentru ca acesti adulti isi vor creste copiii in aceeasi bezna medievala in care se complac si ei insisi.

mariana
| mariana a răspuns:

Felicitari Catalin, o initiativa laudabila, care ar trebui popularizata, pentru a fi cunoascuta de marele public. Este important sa primim informatii, care sa aiba la baza studii, ce pot fi verificate si care pot sa deschida ochii celor dornici sa cunoasca adevarul, in domeniile ce-i intereseaza.
Felicitari NOname pentru intrebare si pentru ca, ne-ai facut cunoscute aceste preocupari ale lui Catalin.
Un gand bun si multa sanatate.

| NOname explică (pentru mariana):

Mulţumesc. Toate cele bune şi ţie.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Acum am inteles eu cum de ai avut mereu trecere sa ma jignesti, sa faci propaganda pro-Iohannis. Te invarti in cercuri cu aceasta forma de viata numita Tenita. Ce sa zic. Fiecare cu karma lui.winking

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Sclipeşti de inteligenţă şi perspicacitate, ca de obicei.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Mie imi pare bine ca aflu filiera devoalata chiar de tine. nu mai dau doi bani pe luatul tau peste picior, nu-ti mai irosi energia. Imi sunt acum clare destule lucruri care ma fac sa regret profund faptul ca am crezut initial ca esti un propagandist sincer sau cel putin platit de niste persoane mai serioase. Acum chiar mi-e si rusine ca am putut sa ma cert cu cineva care e asociat cu astfel de persoane. Dar e greu sa afli ce si cum cand tu te-ascunzi dupa un pseudonim pe un astfel de site. Hai sa traiesti si sa ne mai citezi din hotnews.

| NOname explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu ştiu dacă ştii, dar paranoia se tratează. Încearcă!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru NOname):

Draga mea, paranoia tine de lucruri imaginate. Ceea ce intuiesc eu mai bine sau mai prost despre relatia ta cu Tenita e irelevant, ceea ce e relevant e ca-i faci promovare, asta nu e inchipuit. Ceea ce intuiesc despre faptul ca ai fost platita sa faci propaganda pro-Iohannis e la fel de irelevant, ceea ce e relevant si real e ca ai facut-o. Stim cine e Tenita, stim ce a facut prin online, stai tu linistita, nu e greu pentru nimeni sa vada ca ai practic toate postarile puse cu "Recomandat". Hai sa nu ne tragem foarte tare de pantaloni si sa-i numim fusta ca nu tine. Ce paranoia? Esti un user privilegiat care posteaza propaganda si face reclama pentru Tenita, pentru HotNews si alte subiecte sforaitoare. Sau vrei sa facem acum review pe postarile tale? Sunt multe lucruri care se trateaza dar ma tem ca sunt multe care nu se mai trateaza. Partizanatul cu oameni mizeri care sunt artizanii unor propagande contrare intereselor oamenilor se trateaza foarte greu. Daca eu sunt paranoic, sa-mi faci si dovedesti si mie ce alt user de pe aici a mai facut propaganda politica la alegerile prezidentiale sau de orice fel, carui user i se atribuie statut de recomandat tuturor postarilor, ce user mai pomeneste de Tenita si alte personaje asemenea sau citeaza inflacarat din hotnews.

| Kaℓi a răspuns:

Foarte tare! happy

Nu stiu daca face parte din targetul studiului, care se ocupa de aberatiile aparute pe net-ul romanesc, dar merita un pic de atentie si transpunerea acestor obsesii si absurditati in alegerea unor edituri de a publica o gramada de carti pe teme oculte, pseudo-stiintifice, psiho-pupu, despre reptilieni, atlanti, lemurieni, arkadieni, giganti, despre mistere de la Vatican, evanghelii secrete, societati si mai secrete care conduc lumea, si alte multe subiecte zapacitoare. Zic ca merita un pic de atentie treaba asta, pentru ca tot online isi fac reclama editurile respective, online se pot comanda cartile astea. Si sunt multe, si sunt citite si raspandesc o gramada de informatii aiuristice (stiu pentru ca am citit si eu cateva happy )

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Sunt pro cu ambele mâini. big grin
Bune propuneri, Kaℓi.

| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, Seba iar a dat-o-n bara cu intelegerea unui text scris in engleza. Puneti-l pe el sa va traduca fraza "Although people's attitudes about m. differ widely, there is no evidence that m. is in any way physically, psychologically, or emotionally harmful." Sursa: http://www.healthofchildren.com/M

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru doctorandus):

Ce-i asa de greu in fraza aia?

| doctorandus a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Probabil ii e greu sa o vada.

| doctorandus a răspuns:

Articolul mentionat se intituleaza Poate vinovatia pentru m. sa produca psihopatologie severa: o serie de cazuri. Ori vina pentru vina pentru m. cine o poarta? Un raspuns simplu: prejudecatile si fanatismul religios. Scapati de prejudecati si fanatism si veti scapa de vina.

Consensul medical nu inseamna unanimitate, se vor gasi mereu voci dizidente. Cercetarile invocate de Seba nu au convins pe cine trebuia sa fie convins si conteaza intr-adevar in stabilirea consensului medical din SUA, Canada, Australia si UE.

De ex. nu au convins pe autorii acestor scrieri:

Standard Practice in Sexual Medicine, publicata in 2006;
Sexual Health and Genital Medicine in Clinical Practice, publicata in 2007;
Functional and Dysfunctional Sexual Behavior: A Synthesis of Neuroscience and Comparative Psychology, publicata in 2007;
Routledge Handbook of Sexuality, Health and Rights, publicata in 2010;
Our Sexuality, editia a XI-a, publicata in 2011;
The Gale Encyclopedia of Children`s Health: Infancy Through Adolescence, publicata in 2011;
Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology, publicata in 2012;
DSM-5, publicat in 2013 de Asociatia Psihiatrica Americana (adica de breasla psihiatrilor din SUA);
Manualul Merck, editia profesionala, versiunea online, revizuita in 2015;
Introduction to Psychology: Gateways to Mind and Behavior, editia a XIV-a, publicata in 2015;
Oxford textbook of psychopathology, editia a III-a, publicata in 2015.

De aici rezulta caracterul marginal al sustinerilor ca m. ar produce boli.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare adevarat. Banuiesc ca lumea ar trebui sa isi dea seama de asta foarte usor. Mai ales facebookul este plin de absurditatile acelor pagini de "stiri" care primesc distribuiri iar si iar fara rost.
Si dupa cate vad, lucrurile nu o sa se schimbe prea curand. Efectiv ei stiu deja ce vrea publicul sa vada si aia posteaza...

| Fatamuntilor a răspuns:

Stii cum se spune,, Daca nu ai facebook, nu existi''Pe principiul asta fiecare posteza ce vrea.
Foarte interesant articolul, il felicit si eu pe Catalin pe aceasta cale
.As fi interesata sa aflu cum se inspira cei care au stiu cum se inspira cei care scriu articolele in cauza pentru ca uneori citesc articole de ma doare mintea.

| sublime89 a răspuns:

Tin minte ca acum cateva luni (poate un an) au aparut tot felul de zvonuri ca un asteroid masiv va lovi Terra si va fi sfarsitul lumii. Si nu era vorba ca asta se va intampla peste cativa ani, ci peste doar cateva saptamani sau luni, nu mai tin minte exact. Eu am vazut "stirea" la tv, si a fost spusa cu atata seriozitate incat m-a facut curios sa intru pe net si sa caut informatii suplimentare (desi eram sigur ca e doar o alta pacaleala, ca de obicei). Am cautat pe google, si tin minte ca mi-au aparut o multime de rezultate, pe nu stiu cate pagini, inclusiv de la site-uri precum adevarul, pro tv, antena 3, realitatea, Romania tv, b1, evz, etc. Deci practic cele mai citite site-uri de stiri din Romania. Si spuneau acolo ca "expertii" NASA au confirmat ca asteroidul ne va lovi (bineinteles ca nu se dadea niciun nume de expert, dar se dadea presupusul citat al acelui expert), si ca va fi sfarsitul umanitatii. Si intreaga poveste m-a mirat pana si pe mine, desi eram obisnuit cu felul in care se abordeaza subiectele ce au legatura cu stiinta prin presa noastra. Nu credeam ca atatea site-uri care se recomanda drept serioase, sunt in stare sa minta, intentionat sau nu, intr-un asemenea hal. Pe de o parte cred ca e tentatia de a avea o audienta mare atragand atentia cu vrei stire din asta senzationala, si pe de alta parte e lipsa totala de pregatire stiintifica a jurnalistilor romani. E un amestecat de sarlatanie si prostie, care nu face altceva decat sa induca in eroare zilnic publicul deja dezorientat. Si toate astea nu pot sa vina decat pe fondul unei cresteri a extremismului nationalist de dreapta (vezi supramatia dacilor). Asta e calea sigura spre autodistrugere.
Demersul lui Catalin poate fi un inceput spre o normalizare a presei, sau mai bine zis spre o presa in care adevarul chiar va conta. Dar mai e mult pana acolo.

| NOname explică (pentru sublime89):

De acord.

| untu a răspuns (pentru sublime89):

Nimeni nu stie cand va fi sfarsitul lumii in afara de DUMNEZEUL-TATAL!

| UnBroken2016 a răspuns:

Intreb aici ca nu cred ca mai intra nici naiba. De ce acum 5 ani te-ai "chinuit" sa schimbi voturile din stupid in nefolositor? Pentru una ca tine care se crede mare ciumpalaca ( faptul ca mananci iarba, te face sa te crezi peste multi altii, nu cred ca trebuie sa mai dau exemple ), as fi crezut ca ti-ar fi placut sa il faci pe altul stupid in loc de nefolositor. Sunt curios.

| NOname explică (pentru UnBroken2016):

Eşti ca un vierme în dos. Ai noroc că sunt vegană. laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

Si tu esti o lasa fara splina dorsala. Altfel ai raspunde la intrebare nu ai face misto ( o tu aia superioara care nu da in mintea altora ). Puteam presupune ca esti multe dar nu lasa. Acum stiu si asta.

"Ai noroc că sunt vegană." De ce? Daca nu erai, ma mancai? big grin

| NOname explică (pentru UnBroken2016):

Aveai soarta oricărui vierme intestinal - "Exterminare!" scria pe tine. laughing

Ce rost are să-ţi explic ceva, dacă tot nu ai capacitatea de a înţelege?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

Doamne, ce am cautat eu 3 ani iubita cand aveam o fata aici care ma intelege asa bine laughing. Tu incearca, nu da in expresii de genul.

| NOname explică (pentru UnBroken2016):

Pentru cine avea minte să înţeleagă am explicat acum nişte ani.
Tu, în schimb, m-ai lămurit doar prin faptul că ai avut nevoie să întrebi aşa ceva.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

straight face. Doamne ce parere buna trebuie sa ai despre tine, sa te crezi acolo sus rolling on the floor. Esti tare. Eu cred ca te face sa te simti mai putin prost sa dai mii de nefolositor decat "stupid". Da-mi voturi negative si la raspunsul asta daca am dreptate. Si eu care credeam ca faci parte din extrema asta ( sunt 18 ani ), din ce iti vad caricaturile pe aici incep sa cred ca faci din cealalta extrema, a lui Aniko63 sau cum se numeste.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Deci am dreptate, bine de stiut. Te las sa dormi ca deja ti-a trecut de mult ora de culcare. Ne vedem dimineata cand se trazesc si gainile big grin.

| Seba2013 a răspuns:

Buna meserie, are tot respectul din partea mea.
Problemele de natura medicala sunt importante....trebuie sa se concentreze pe tema aceasta.
Acolo sunt unii ignoranti care minte lumea cu ipocrizie si pseudo-stiinta.
Unul dintre ei este doctorandus care spune ca traduce un articol din Encyclopedia of Children's Health, dar le umfla de la el.
http://www.tpu.ro/......50-de-ori/
El spune:
Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturb. difera mult, nu exista dovezi ca masturb. ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional.
Fraza aceasta nu apare in articolul acela, iar dovezi ca masturb. poate sa fie daunatoare, se gasesc aici:
http://europepmc.org/articles/pmc4341317
Some evidence suggests that higher frequency of masturb. is associated with higher depressive symptoms,[22, 23,24] immature defense mechanisms, dissatisfaction with one's mental health and life in general,[25] less happiness,[26] impaired sexual functioning,[27, 28,29, 30,31, 32] higher dissatisfaction with relationships and less love for partners.[25, 27] In fact, some of researchers have reported that excessive masturb. is related to increased risk of prostate cancer.[25] On the other hand, some of the authors suggest that masturb is a healthy behavior that improves mood, lessens the risk of prostate cancer and helps developing sexual interests.[33] Taking all these into account, it often becomes difficult to suggest whether masturb. per se is a healthy or unhealthy behavior. Further, when it can be considered as "overdoing" the act is also not clear

Domnul Cătălin Teniţă are toate dovezile pentru a bana aceasta atitudine.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:

Haha n-am crezut ca aia sunt atat de prosti ca sa faca afirmatia aceasta.
Nu sunt realisti oamenii aceia, STUDII SE GASESC, daca au ajuns sa afirme asa ceva, nu au treaba cu stiinta.

Eu am crezut ca le bagi de la tine, nu am putut sa cred ca articolul acela poate sa ignore studii care sunt aprobate de comunitatea stiintifica.
Am aratat sursele, asa ca articolul acela este ignorant.
Asa ca nu tu esti ignorantul ci ei, tu esti doar un credul.

| ubox7007 a răspuns:

Nu am nici o parere, adica e un stiudiu, e facut si cam atat.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Trebuie să ne mai şi trezim din hibernare!

| maryus83 a răspuns:

La ProTV la vorbeste limea este chemata o data la 2-3 zile o doamna astrologa sa vorbeasca despre tot felul de prosti:compatiblilitatea soacra-ginere etc.doamna aceea a spus la un moment dat ca daca vine mai des ar trebui sa o angajeze permanent.mai mult de atat nu poate spune nimeni